Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Na zdrowie, drogie Panie!

Na wypadek gdybyście szukały usprawiedliwienia dla kolejnego kieliszka wina: regularne spożywanie niewielkich dawek alkoholu przez kobiety w średnim wieku sprzyja ich lepszemu zdrowiu w późniejszych latach życia.

Analizując dane 13,894 pań, naukowcy doszli do wniosku, że kobiety w średnim wieku, które spożywają od jednej do dwóch porcji alkoholu dziennie mają znacznie większe szanse na zachowanie lepszego zdrowia w późniejszych latach życia. Oznacza to, że ryzyko wystąpienia u nich przewlekłych chorób takich jak nowotwory, cukrzyca czy zaburzenia pracy serca, a także zaburzeń psychicznych i kognitywnych jest dużo mniejsze.

Autorzy badania zdefiniowali jedną porcję jako 15g alkoholu, co mniej więcej jest ekwiwalentem puszki piwa lub małego kieliszka wina. Zaznaczają jednak, że większe znaczenie od ilości ma sposób picia. Największe korzyści odnotowano u kobiet, które spożywały zalecane ilości regularnie w ciągu tygodnia, w przeciwieństwie do kobiet, które wypijały tę samą ilość, ale w ciągu 2-3 dni (chociaż w ich przypadku również można było mówić o korzystnym wpływie alkoholu na ogólne zdrowie). Absolutnie żadnych korzyści nie wykazano u kobiet, które piły raz w tygodniu większe ilości alkoholu.

Choć takie wieści mogą cieszyć, eksperci tłumaczą, że mamy do czynienia jedynie z niewyjaśnionym związkiem i nie można z całą pewnością powiedzieć, że spożywanie alkoholu aż w takim stopniu sprzyja zdrowiu. Nie zachęcają też do picia osób, które nie robiły tego do tej pory. Zamiast sięgać po kieliszek, powinny skoncentrować się na zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość