Nadciśnienie

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Nadciśnienie tętnicze to stan chorobowy układu krążenia, charakteryzujący się stale lub okresowo podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi. Prawidłowe ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 i nie powinno przekraczać 140/90.

Z wysokim ciśnieniem tętniczym krwi mamy do czynienia, gdy siła pochodząca z czynności skurczowych mięśnia sercowego działa na ściany tętnic, które wykazują obniżoną elastyczność na skutek działania szerokiej gamy czynników.

Przyczyny nadciśnienia tętniczego

Zdecydowana większość przypadków nadciśnienia ma charakter pierwotny i nie są znane przyczyny występowania schorzenia. Pozostałe przypadki to choroba o charakterze wtórnym, ze stosunkowo łatwą do zdiagnozowania przyczyną (choroby nerek, miażdżyca, choroby gruczołów dokrewnych lub choroby mózgu).

Osoby z nadwagą, zażywające mało ruchu i przewlekle zestresowane są znacznie bardziej narażone na nadciśnienie tętnicze. Nadmierne spożycie kofeiny, sodu, alkoholu oraz palenie papierosów w połączeniu z nadciśnieniem znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia zawału i udaru mózgu.

Objawy

Początkowo choroba przebiega podstępnie i nie daje objawów aż do chwili osiągnięcia niebezpiecznego stadium. Wtedy może powodować:

 • bóle głowy,
 • zaburzenia świadomości,
 • dzwonienie w uszach,
 • przyspieszenie czynności serca,
 • bezsenność,
 • pobudliwość,
 • łatwe męczenie się,
 • nienaturalne zaczerwienienie twarzy.

Jeżeli nadciśnienie nie jest kontrolowane, może prowadzić do udaru mózgu, zawału mięśnia sercowego, niewydolności nerek i uszkodzeń narządu wzroku.

Leczenie

Leczenie zależy od przebiegu choroby i obecności powikłań. Ogromną większość (85%) przypadków nadciśnienia można wyleczyć niefarmakologicznie - zmieniając dietę i podejmując większą aktywność fizyczną.

Jeśli zmiana trybu życia nie przynosi oczekiwanych rezultatów, stosuje się szeroką gamę leków hipotensyjnych. Przy nadciśnieniu tętniczym należy zwracać uwagę na regularne wypróżnienia - zaparcia zaostrzają objawy choroby.

Polecamy artykuły

 • Sok z buraków na nadciśnienie

  Sok z buraków na nadciśnienie

  w Nadciśnienie

  Codzienne picie soku z buraków pomaga obnizyć cisnienie tętnicze. Jest to zasługa zawartych w nich azotanów.

 • Mierz ciśnienie na obu rękach

  Mierz ciśnienie na obu rękach

  w Nadciśnienie

  Regularne mierzenie ciśnienia na obu rękach może pomóc zidentyfikować osoby znajdujące się w grupie ryzyka bezobjawowej choroby tętnic ...

 • Białko na nadciśnienie

  Białko na nadciśnienie

  w Nadciśnienie

  Naukowcy z Nowego Orleanu odkryli nowy sposób na walkę z nadciśnieniem. Twierdzą, że sekretem jest suplementacja białkiem mlecznym lub sojowym.

 • Arbuz na nadciśnienie

  Arbuz na nadciśnienie

  w Nadciśnienie

  Gasi pragnienie, jest pyszny, niskokaloryczny i bogaty w istotne składniki odżywcze. Jednak to nie wszystkie jego walory. Z najnowszych badań ...

 • Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie

  Jak prawidłowo mierzyć ciśnienie

  w Nadciśnienie

  Ciśnienie krwi mierzy się w celu ustalenia, z jaką siłą krew napiera na ściany tętnic. Norma mieści się w granicach 120/80 mmHg. Po ...

 • Jak obniżyć ciśnienie

  Jak obniżyć ciśnienie

  w Nadciśnienie

  Za wysokie ciśnienie tętnicze (nadciśnienie) to choroba, która dotyka nie tylko starsze osoby, ale coraz częściej także młodzież. To ...