Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nadwaga niszczy mózg

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles oraz Uniwersytetu w Pittsburgu przeprowadzili badania, które dowodzą, że osoby z dużą nadwagą mają ubytki tkanki nerwowej w kluczowych obszarach mózgu, odpowiedzialnych m.in. za pamięć i planowanie.

Badania nad zależnością otyłości a sprawnością umysłową zostały zaprezentowane w internetowym wydaniu pisma "Human Brain Mapping". Naukowcy porównywali ze sobą wyniki badania mózgu techniką rezonansu magnetycznego, wykonane na grupie 94 osób, po 70. roku życia. Pacjentów podzielono na grupy w zależności od kategorii wagowej, obliczając ich wskaźnik BMI - osoby z prawidłową wagą to ci, których wskaźnik BMI oscylował w granicach od 18,5 do 25; osoby z nadwagą plasowały się w przedziale BMI 25-30; a otyłe miały go wyższe niż 30. (Aby obliczyć BMI należy podzielić masę ciała w kilogramach przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu). Naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę różnic anatomicznych, zaobserwowanych na trójwymiarowych obrazach mózgów badanych pacjentów. Jak się okazało, osoby otyłe miały o 8 proc. mniej tkanki nerwowej w mózgu niż osoby ważące prawidłowo. U osób z nadwagą niedobory te oceniono na 4 proc.

Największe ubytki tkanki nerwowej zaobserwowano w płatach czołowych i skroniowych, które pełnią ważną rolę w procesach planowania i zapamiętywania; w przednim zakręcie obręczy, odpowiedzialnym m.in. za czujność i uwagę; hipokampie, który bierze udział w procesach zapamiętywania oraz jądrach podstawy, odpowiedzialnych m.in. za kontrolę ruchu. Zaobserwowane zamiany to objaw poważnej degeneracji mózgu. Przybieranie na wadze zwiększa zatem ryzyko demencji.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Slava (Gość)

    Just two MAJOR issues you left out of your "valuable avcide" to El Al's management: -the alliances which LY cannot join because of the arab boycott (that our government refuses to avcknowledge and assist) is putting LY at a great competitive disadvantage. -If LH or UA or AF , DL lose money on TLV route, they will not feel it in their balance sheet as it is minute. If LY loses money on TLV route, it can distroy it.

  2. Daniel (Gość)

    zdraveite!na26 godini sam.s paortvo mi dete bqh v otli4na forma,no po vreme na vtorata bremennost ka4ih 30 kg i se 4yvstvam mn zle.znam,4e tova ne e opravdanie za nadnormenoto mi teglo,zatova iskam da zprobvam proteinovata dietata.nadqvam se i zdravoslovno 6te mi pomogne!YSPEH NA VSI4KI!

  3. Janine (Gość)

    This is way better than a brick & mortar essitlabhment.