Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nadwaga utrudnia antykoncepcję

Kobiety stosujące doustne środki antykoncepcyjne lub plastry z hormonami, powinny szczególnie dbać o swoją zgrabną sylwetkę. Nadwaga utrudnia bowiem antykoncepcję i wówczas, nawet podczas jej stosowania, można zajść w ciążę.

Pigułki hormonalne, a ostatnio także plastry antykoncepcyjne, powszechnie uważane są za środki skutecznie zabezpieczające przed nieplanowaną ciążą. Powinniśmy jednak pamiętać, że istnieją sytuacje, w których i one zawodzą. Dzieje się tak, gdy tę formę antykoncepcji stosują panie z nadwagą (kobiety ważące więcej niż 80kg).

Antykoncepcja hormonalna może być już o 50 procent mniej skuteczna u kobiet, których BMI (Body Mass Index - wskaźnik masy ciała) wynosi powyżej 27. Jest to spowodowane nadmiarem tkanki tłuszczowej, w której estrogeny i progesteron łatwo się gromadzą, a więc nie docierają do krwiobiegu.

Tym samym w nasz organizm nie odczuwa obecności tych hormonów, a my mamy możliwość zajścia w ciążę.

Jeśli więc nie udało ci się zrzucić zbędnych kilogramów, a chcesz stosować antykoncepcję inną niż zwykła prezerwatywa, skonsultuj się z ginekologiem. Być może lepsza w twoim przypadku jest inna metoda antykoncepcji, np. globulka dopochwowa lub spirala wewnątrzmaciczna.

Jak obliczyć BMI?

BMI = masa ciała w kg / wzrost w m do kwadratu.

BMI = 18,5 – 24,9 = prawidłowa masa ciała

BMI < 18,5 = niedowaga

BMI > 25 – 29,9 = nadwaga

BMI > 30 = otyłość

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość