Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nadżerka

Nadżerka to niewielka zmiana chorobowa w obrębie części pochwowej szyjki macicy, charakteryzująca się ubytkiem nabłonka lub błony śluzowej i przypominająca intensywnie czerwoną plamkę.

Najczęstszymi przyczynami powstawania nadżerki są stany zapalne narządów płciowych, infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze, a także urazy mechaniczne będące konsekwencją współżycia (zwłaszcza z wieloma partnerami), penetracji pochwy ciałami obcymi lub nieodpowiedniej higieny intymnej.

Nadżerka jest stosunkowo niegroźną przypadłością, o ile zostanie szybko wykryta i wyleczona. Długo nieleczone zmiany mogą dać początek stanom przedrakowym i ostatecznie prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy.

Objawy nadżerki

Nadżerka często nie daje żadnych objawów, dlatego wczesne wykrycie jest możliwe jedynie dzięki regularnym badaniom ginekologicznym. Lekarz jest w stanie stwierdzić obecność zmian już w trakcie rutynowej kontroli, choć często wykonuje się również badanie cytologiczne lub kolposkopię w celu wykluczenia zmian o charakterze nowotworowym. Zdarza się jednak, że o nadżerce, zwłaszcza w jej późniejszym stadium, świadczą:

  • zwiększona wydzielina z pochwy,
  • plamienie po stosunku i/lub między miesiączkami,
  • bóle w trakcie stosunku,
  • pieczenie lub świąd,
  • bóle w podbrzuszu.

Leczenie nadżerki

Polki wciąż zaniedbują zdrowie narządów rodnych. Wiele chorób długo przebiega bezobjawowo, w związku z czym kobiety nie widzą potrzeby regularnych badań, a gdy pojawią się już niepokojące symptomy, unikają wizyty lekarskiej w obawie przed wykryciem poważnych dolegliwości.

Tymczasem początkowo niegroźna, łatwa do zaleczenia nadżerka może przekształcić się w poważniejsze zmiany (w tym nowotworowe), wymagające bardziej skomplikowanego, nieprzyjemnego leczenia. Po wykryciu nadżerki, podejmuje się leczenie indywidualnie dostosowane do stopnia zaawansowania choroby.

Jeśli zmiany wykryto w początkowym stadium, a pacjentka jeszcze nie rodziła, lekarz zwykle podejmuje decyzję o leczeniu środkami przeciwzapalnymi lub globulkami dopochwowymi. Czasem zaleca jedynie obserwację.

W przypadku większych zmian chorobowych stosuje się elektrokoagulację (wypalanie), kriokoagulację (zamrażanie), fotokoagulację (naświetlanie) lub miejscowo środki chemiczne. Każdy z zabiegów charakteryzuje różny okres gojenia, w trakcie którego należy bezwzględnie zrezygnować ze współżycia.

Częstym efektem ubocznym zabiegów są nadmierne upławy o nieprzyjemnym zapachu, które nie powinien niepokoić, o ile nie trwają dłużej niż 2 tygodnie. Zabiegi są zwykle krótkie i bezbolesne, ale mogą powodować pewien dyskomfort.

Aleksandra Banasik

Tematy: choroby kobiece, badanie ginekologiczne, rak szyjki macicy

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. zosia (Gość)

    Miałam wymrażaną nadżerkę, ponieważ była ona siedliskiem bakterii i non stop miałam jakieś infekcje intymne - lekarz powiedział, że to najlepsze rozwiązanie. Zabieg zrobiłam prywatnie, zapłaciłam 150 zł. Troszkę bolało, ogólnie było to niezbyt przyjemne, różowe upławy miałam przez kilka dni. Tydzień przed zabiegiem ginekolog zalecił mi zakładać sobie przez 7 kolejnych dni probiotyk – powiedział że przed każdym ginekologicznym zabiegiem czy operacją warto wspomagać się probiotykami, żeby wzmocnić naturalna odporność. Od zabiegu upłynęło 3 miesiące, w tym czasie nie miałam żadnych niepokojących upławów i infekcji.