Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nadzieja dla chorych na SM

Naukowcy z Wielkiej Brytanii odkryli, w jaki sposób komórki macierzyste w mózgu mogą regenerować mielinę – osłonkę włókien nerwowych, która niszczona jest w stwardnieniu rozsianym.

Czym jest stwardnienie rozsiane?

Stwardnienie rozsiane (SM) to przewlekła, postępująca choroba centralnego układu nerwowego, polegająca na tak zwanej demielinizacji, czyli nieodwracalnym uszkodzeniu tkanki nerwowej.

Objawy choroby są różnorodne i wynikają z rozległości zmian, ale można zaliczyć do nich przede wszystkim:

 • zaburzenia czucia,
 • osłabienie grup mięśni,
 • trudności w poruszaniu kończyn,
 • napięcie mięśniowe i przykurcze,
 • zaburzeni widzenia i równowagi,
 • przewlekły lub ostry ból,
 • zaburzenia emocjonalne.

Szacuje się, że na stwardnienie rozsiane cierpi obecnie około 2,5 miliona ludzi na całym świecie. Choroba z reguły pojawia się dość nagle i dotyczy najczęściej osób młodych (między 20 a 40 rokiem życia).

Aktualnie nie są znane przyczyny SM, aczkolwiek uważa się, iż jest to choroba o podłożu immunologicznym, w której układ odpornościowy zwalcza komórki własnego organizmu, w tym przypadku komórki w tkance nerwowej.

Wśród dostępnych metod leczenia istnieją tylko takie, które uśmierzają skutki świeżego rzutu choroby, modyfikują jej przebieg i spowalniają rozwój nowych ognisk zapalnych. Nie odkryto jednak żadnego sposobu na odwrócenie już zaistniałych zmian, czyli regenerację stwardniałych komórek w tkance nerwowej.

O czym świadczą najnowsze badania?

Badania nad komórkami macierzystymi trwają od lat i wiąże się z nimi ogromne nadzieje. Sztucznie wyhodowane komórki mogłyby zastąpić praktycznie każdy rodzaj uszkodzonej w ciele tkanki. Eksperymenty kliniczne wciąż nie są jednak na tyle wiarygodne, by terapia komórkowa oficjalnie została zaakceptowana w przypadku stwardnienia rozsianego.

Dlatego tak wielką nadzieją okazuje się odkrycie brytyjskich naukowców. Wyizolowali oni w komórkach macierzystych mózgu związek, który jest w stanie uaktywniać w komórkach proces remielinizacji, czyli regeneracji własnej tkanki nerwowej.

Badania przeprowadzone na szczurach wykazały, że obecność receptora RXR-gamma w niedojrzałych komórkach stymuluje je do wzrostu i naprawy otoczki mielinowej. Oznacza to, że komórki mózgu same mogłyby podjąć się procesu regeneracji.

Profesor Robin Franklin z Cambridge Center for Myelin Repair zaznacza jednak, że między remielinizacją u gryzoni a remielinizacja u ludzi istnieje ogromna przepaść i może upłynąć około 15 lat nim badania przerodzą się w konsekwentną terapię stwardnienia rozsianego.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. KID (Gość)

  Super! Może już niedługo Stwardnienie Rozsiane będzie uleczalne. Oby jak najszybciej!

 2. jalapenoska

  Mamy 2015. Nie jest.