Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nadzieja w walce z glejakiem

Naukowcy twierdzą, że odkryli defekt genetyczny odpowiedzialny za 1 na 4 przypadki glejaka, najczęściej występującego złośliwego nowotworu mózgu.

Defekt wiąże się z delecją genu NFKBIA. Jego mutacja uniemożliwia komórkom produkcję białek hamujących rozwój komórek rakowych i zwiększa odporność nowotworu.

Z badań opublikowanych na łamach The New England Journal of Medicine wynika, że pacjenci z delecją NFKBIA dużo gorzej reagują na terapię i mają znacznie mniejsze szanse na przeżycie.

Gdy naukowcy zwiększyli poziom białka I-kappa-B w komórkach rakowych, stały się one bardziej wrażliwe na chemioterapię, dając nadzieję, że została odkryta biochemiczna pięta achillesowa glejaka, który w większości przypadków okazuje się śmiertelny.

Najnowsze odkrycie może w przyszłości doprowadzić do powstania skutecznych leków, które będą mogły być zastosowane, gdy u pacjenta zostanie wykryty nowotwór związany z delecją NFKBIA.

Na Northwestern University trwają już badania kliniczne nad lekiem (Velcade), który stabilizowałby poziom białka I-kappa-B w komórkach nowotworowych, znacznie je osłabiając i zwiększając tym samym skuteczność chemioterapii.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość