Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Najskuteczniejsza antykoncepcja

Do prawie połowy niechcianych ciąż dochodzi na skutek nieprawidłowego lub niekonsekwentnego użycia środków antykoncepcyjnych. Amerykańcy naukowcy zwracają uwagę na przewagę długotrwałych metod takich jak implanty i wkładki nad pigułkami czy plastrami, o których kobietom zbyt często zdarza się zapominać.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Washington University School of Medicine w St. Louis wzięło udział 7,486 kobiet w przedziale wiekowym 14-45 lat. Paniom przez trzy lata udostępniono metody antykoncepcyjne, które same wybrały i obserwowano pod kątem niechcianych ciąż.

Wyniki opublikowane na łamach New England Journal of Medicine sugerują, że długotrwałe metody takie jak wkładka domaciczna, implant i zastrzyki hormonalne są nawet 20 razy skuteczniejsze niż pigułki, plastry i krążki dopochwowe, co oznacza, że kobiety stosujące pierwszą grupę metod 20 razy rzadziej zachodziły w niechcianą ciążę na przestrzeni 3 lat.

Spośród 1500 kobiet, które wybrały pigułki, plastry lub krążki, 4,8% zaszło w ciążę po roku, a 9,4% po 3 latach, w porównaniu z odpowiednio 0,3% i 0,9% z 5,800 kobiet stosujących wkładkę domaciczną lub implant. Najskuteczniejsze okazały się zastrzyki hormonalne – spośród 176 kobiet, które zdecydowały się na tę metodę, 0,1% zaszło w ciążę po roku, a 0,7% po trzech latach stosowania.

Rezultaty, choć uderzające, wcale nie są trudne do wyjaśnienia, zważywszy że skuteczność krótkoterminowych metod opiera się na konsekwencji w stosowaniu: pigułki należy przyjmować codziennie, najlepiej o określonej porze, plastry wymienia się przeciętnie co tydzień, a krążki raz w miesiącu.

Wkładki domaciczne, dla kontrastu, pozostają w organizmie kobiety nawet do 10 lat, a implant hormonalne umieszcza się chirurgicznie na około 3 lata. Zastrzyk hormonalny gwarantuje zabezpieczenie przed niechcianą ciążą przez 3 miesiące.

Na skuteczność krótkoterminowych metod wpływał też wiek użytkowniczek: młodsze kobiety stosujące pigułki i plastry prawie dwa razy częściej zachodziły w ciążę niż starsze kobiety stosujące te same metody – prawdopodobnie dlatego, że częściej zapominały o wzięciu tabletki czy zmianie plastra.

Mimo to, pigułka jest najczęściej stosowaną metodą antykoncepcyjną, prawdopodobnie ze względu na dość wysoki jednorazowy koszt takich metod jak wkładka domaciczna czy implant podskórny.

Eksperci zwracają jednak uwagę, że cena wcale nie musi być wyższa jeśli podsumuje się comiesięczne, a nawet cotygodniowe wydatki na najpopularniejsze środki. Jako argument przemawiający za wkładką wymieniają też fakt, że po jej wyjęciu w większości przypadków dochodzi do natychmiastowego przywrócenia płodności, chociaż skutki uboczne czy też dodatkowe zalety stosowania wymienionych metod poza zapobieganiem ciąży nie były przedmiotem badania.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Gośka (Gość)

  Najskuteczniejsza jest taka która odpowiada przy tym kobiecie. Ja np używam cyclotestu no npr i mi to bardzo odpowiada.

 2. Pink (Gość)

  Ja się zdecydowałam na femCap. Oprócz tego contragel - żel plemnikobójczy. Nie mogę przyjmować hormonów, a prezerwatyw nie lubimy z mężem

 3. Luiza (Gość)

  Ja obecnie stosuję wkładkę hormonalną Levosert. Działa przez 3 lata - dobrze jest robić, co roku usg dopochwowe, aby sprawdzić czy wszystko w porządku z ułożeniem- ale to i tak wykonywałam co roku profilaktycznie. Moje krwawienia zmniejszyły sie, są to teraz raczej tylko plamienia, a po urodzeniu dziecka miałam z tym straszne problemy, bo okres trwał nawet ponad 7 dni i zawsze obfity. Moim zdaniem jedna z lepszych metod antykoncepcji jeśli chodzi o hormony.

 4. mariczka (Gość)

  A taka wkładka nie wypadnie ?? !! Nie boli?!

 5. lativa

  Nikt mnie nie przekona że jest coś skuteczniejszego niż tabletki, wystarczy brać o stałej porze i więcej wysiłku nie wymagają :) teraz przyjmuje swoje drugie w życiu i czuję się naprawdę dobrze, co najważniejsze - zero tycia

 6. Eola (Gość)

  Nie ma nic skuteczniejszego niż tabletki? No to chyba muszę Cie wyprowadzić z błedu - spójrz na wskaźnik Pearla - dla tabletek jest on od 3 nawet do 7 (zalezy od skkladu tabletek) a dla Wkład­ki we­wnątrz­ma­cicz­nej z le­wo­nor­ge­stre­lem np Levosert 0,1 - to jest mega różnica.

 7. lativa

  no bo biorą pod uwagę czynniki osłabiające tabletkę, ale jeśli nie przyjmujesz dodatkowych leków i przyjmujesz ją o stałej porze to masz praktycznie 100%, poza tym tym jest sporo przeciwwskazań do jej stosowania

 8. linka

  Dla mnie plastry są idealnym rozwiązaniem bo nie musze codziennie pamiętać o łykaniu pigułki. Poza tym lisvy mają mniejszą dawkę hormonów co chroni mnie przed skutkami ubocznymi.

 9. Maja (Gość)

  Najskuteczniejsza oczywiście to taka która odpowiada obogu partnerom, ale nie szkodzi też któremuś z nich. Ja mam problemy z nadciśnieniem i tabletki odpadają, rozważam więc założenie wkładki z hormonami np. mirene lub levosert.

 10. lativa

  mniejsza dawka hormonów to mniej skuteczna antykoncepcja, jak masz przyjmować hormony z jakichś konkretnych powodów to może to akceptowalne rozwiązanie, ale jeśli chcesz coś konkretnie antykoncepcyjnego to bądźmy rozsądni - wystarczy zobaczyć wskaźnik Pearla żeby wykluczyć plastry. Tabletki są najbardziej optymalnym rozwiązaniem, a plastry spośród hormonalnych metod najsłabszym, już lepsza ta wkładka.

 11. pomponikowa (Gość)

  Dla mnie to plastry. Mała dawka hormonów nie powoduje u mnie żadnych skutków ubocznych. Używam od pewnego czasu plasterków lisvy i jestem bardzo zadowolona. Ogromny plus za ich okrągły kształt gdyż rozwiązało to problem rolujących się i nieestetycznie wyglądających rogów.

 12. owieczka (Gość)

  dla mnie najlepszą metodą są plastry-malutkie, okrągłe i przeźroczyste w 100% dyskretne i wygodne.

 13. koralowe_lody (Gość)

  A czy któraś z Was może mi wytłumaczyć jak hormony zawarte w plastrach dostają się do naszego organizmu? Nie mogę tego pojąć :D

 14. lativa

  niekończący się plastrowy spam, zdecydowanie to że są okrągłe zachęci mnie do tego żeby ryzykować zajściem w ciążę, litości. Wątek nazywa się: najskuteczniejsza antykoncepcja, także to nie miejsce na wasze wypowiedzi. Wkładka na pewno ma o wiele więcej sensu. Tylko jako stricte metoda antykoncepcyjna, a tabletki oprócz tego mogą pomóc w innych kwestiach, cera, włosy, nadmierne owłosienie

 15. Kornelia (Gość)

  Jeśli patrzeć na wskaźnik Pearla to najskuteczniejsza będzie wkładka hormonalna typu Levosert - no i też bardzo wygodna, bo to zabezpieczenie na kilka lat. Tabletki o ile są przyjmowane zgodnie z ulotką też są bezpieczne - tylko trzeba pamiętać o ich regularnym przyjmowaniu.

 16. pomponikowa (Gość)

  koralowe_lody: hormony przedostają się po prostu przez skórę i jest to proces sprawny i szybki

 17. piaa (Gość)

  A ja z kolei bardzo przekonałam się do plastrów, wygodna to metoda, a jeszcze lisvy są małe , przezroczyste i okrągłe, dla mnie to bardzo odpowiada.

 18. apka25 (Gość)

  Właśnie zaczęłam je naklejać od tego miesiąca. Kształt mi się spodobał :) Na razie jest wszystko ok .

 19. MaryyJ (Gość)

  Mam wkładkę z hormonami Levosert i taka metoda odpowiada mi najbardziej - ze względu na wygodę i jest to również długoterminowe zabezpieczenie, bo na minimum 3 lata (oczywiście zawsze można wcześniej wyjąć w razie zmiany decyzji).

 20. Boho (Gość)

  A czy taką wkładkę można założyć w ramach funduszu na nfz czy tylko prywatnie ?? ?? ?

 21. ona (Gość)

  Przez 15 lat stosowałam tabletki antykoncepcyjne. Czasem zdarzyło mi się o którejś zapomnieć, ale zakończyło się bez wpadki. Po zaprzestaniu brania, po 3 miesiącach zaszłam w planowaną ciążę, później brałam znów tabletki. Aż w końcu musiałam przejść na wkładkę levosert. Bo tabletki, choć nie zawodne, stosowane przez wiele lat, nie są obojętne dla organizmu. Levosert mam za krótko, żeby się wypowiadać, ale wydaje mi się, że dobrze założona wkładka, to najlepsza metoda antykoncepcyjna. Plastry tylko dla szczupłych!!! Metoda o niskiej skuteczności.

 22. Ela (Gość)

  Ja testowałam już różne metody antykoncepcji ale Levosert wypada zdecydowanie najlepiej. Dobrze się czuje przy wkładce, nie mam zatrzymywania wody w organizmie, żadnych wahań wagi, dobry nastrój. No i to jest duża wygoda, bo jest to antykoncepcja na kilka lat.

 23. Kajka (Gość)

  Ja długo szukałam tabletek które w pełni będą mi odpowiadać ale bardzo przydatny w temacie okazał się efarmaceuta, mają tam pełną bazę leków, wystarczy sobie wybrać kategorię antykoncepcja i przegląda się wszystko co dostępne jest na rynku od razu z opiniami osób które już stosowały więc ma się ogląd jak się ogólnie lek sprawdza, a potem jak coś to zawsze można bez problemu przez formularz u nich farmaceutę jeszcze dopytać i do 24 h jest odpowiedź

 24. iza (Gość)

  Każda hormonalna jest skuteczna bez względu na to jkaą droga jest podawana. Ja stosuję plastry i dla mnie jest to najlepsza metoda, wygodna i bezpieczna ze względu na najniższą dawkę hormonów

 25. olinek (Gość)

  Iza a jakich plastrów używasz? Czytałam, że są jakieś stosunkowe nowe o okrągłym kształcie?