Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nakrętki dla Hospicjum

Czym jest nakrętka? To fajny klocek i element breloczka, ale też materiał, który można odzyskać zamiast wyrzucać do śmietnika ... i dobry uczynek.

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci już od 2011 roku prowadzi akcję Nakrętki dla Hospicjum. Początkowo był to tylko sposób na pozyskanie pieniędzy – zebrane nakrętki są sprzedawane firmie recyklingowej, która je ponownie wprowadza do obrotu (po odpowiedniej obróbce). Z czasem akcja ta oprócz wiodącego charakteru charytatywnego zyskała też walor edukacyjno-ekologiczny. Nikt nie przypuszczał, że w małej nakrętce drzemie taki potencjał.

Wielka moc małej nakrętki

W dobiegającej końca 3. edycji akcji bierze udział 290 szkół z województwa. Dzieci i młodzież, dyrekcja i nauczyciele oraz rodzice angażują się codzienne w mały cud – zamieniają nakrętki w dobry gest. Robią to każdego dnia, bo siłą tej akcji jest systematyczność i duża skala. Jednej osobie nie udałoby się to, co udaje się kilkunastu tysiącom osób.

Efekty są znakomite – od początku akcji czyli od lutego 2011 r. do dzisiaj (koniec czerwca 2013 r.) udało się zebrać 132,5 tony nakrętek. A obecna edycja wciąż jeszcze nie jest zakończona. Pozyskane środki w roku 2011 pozwoliły podopiecznym na wyjazd na turnusy rehabilitacyjne, w roku szkolnym 2011/2012 na remont specjalistycznej przychodni dla dzieci nieuleczalnie chorych

Festyn Nakrętkowy

W miniony poniedziałek odbył się Festyn Nakrętkowy dla tych, którzy cały rok dzielnie pomagali. Przyjechało kilkaset dzieci z opiekunami, żeby wspólnie bawić się i dowiadywać wciąż nowych rzeczy. Na najmłodszych czekały warsztaty pacynkowe i balonowe oraz zabawy ruchowe. Mogły się też wcielić w żółtą gąsienicę okrążającą staw na Pergoli przy Hali Stulecia. Starsi brali udział w warsztatach artystycznych czyli jak zrobić coś ładnego z nakrętek. Odbyły się też warsztaty wolontariackie i recyklingowe. I co najważniejsze – dzięki dobrym i życzliwym ludziom organizacja festynu kosztowała tylko tyle, co zakup kleju, sznurków i farb.

Wszystkie nakrętki tworzące wielką mozaikę zostały ponownie spakowane do worków i zamienią się w pieniądze. Tegoroczna zbiórka przeznaczona jest na zakup specjalistycznego sprzętu dla dzieci z Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

O Fundacji

Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci prowadzi działania na terenie całego Dolnego Śląska. Taki właśnie jest obszar statutowych działań Fundacji – czyli opieka nad nieuleczalnie chorymi dziećmi i młodzieżą do 26. roku życia w ich własnych domach. Obecnie Fundacja opiekuje się 145 dziećmi. Większość chorób pacjentów ma podłoże neurologiczne lub genetyczne. Przyjmowane są też dzieci po zakończonym leczeniu onkologicznym i te, które uległy nieszczęśliwym wypadkom. Opieka to zapewnienie leków, wyposażenie w specjalistyczny sprzęt, rehabilitacja, pomoc psychologa, kapelana oraz zajmowanie się zdrowym rodzeństwem i pomoc socjalna.

Więcej o Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci i akcji Nakrętka dla Hospicjum przeczytacie na stronie www.hospicjum.wroc.pl

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. patryczek90

    Ostatnio podobną akcję przeprowadzano dla domu opieki http://husaria-dom.pl/ Miło, że ludzie interesują się losem starszych, schorowanych osób.