Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Napoje pobudzające - wróg zębów

Matura, sesja, wyczerpujące treningi – bez napoju kofeinowego nie wyobrażasz sobie dnia? Uważaj! Eksperci ostrzegają, że twój ulubiony pobudzacz jest największym wrogiem zębów.

Sportowcy, uczniowie, studenci,zatwardziali imprezowicze i zawodowi kierowcy coraz częściej szukają zastrzyku energii w napojach kofeinowych. Co gorsza, wiele osób sięga po nie, wierząc, że są zdrowsze od normalnych napojów gazowanych.

Tymczasem, naukowcy z Southern Illinois University przeprowadzili eksperyment, który wykazał, że szkliwo ulega uszkodzeniu już po pięciu dniach ekspozycji na składniki napojów energetycznych, co dość obrazowo porównali do kąpania zębów w kwasie. Zmiany są nieodwracalne i skutkują większą wrażliwością zębiny, skłonnością do próchnicy i chorób przyzębia. Dostało się też napojom sportowym, których działanie było co prawda dwa razy mniej szkodliwe, ale jednak nieobojętne dla szkliwa.

By zminimalizować ryzyko uszkodzeń wywołanych zarówno izotonikami, jak i napojami energetycznymi, eksperci radzą płukać usta wodą i żuć gumę bezcukrową po wypiciu takiego napoju, co zwiększa produkcję śliny i pomaga zneutralizować kwasowość w jamie ustnej. Z myciem zębów wstrzymaj się jednak przynajmniej godzinę – szczotkowanie rozprowadzi tylko żrące składniki na całej powierzchni zębów, potęgując ich erozyjne działanie.

Optymalne byłoby oczywiście zwrócenie się ku innym sposobom „ładowania baterii.” Tu przypominamy, co może zdziałać najzwyklejsza woda z sokiem z cytryny: Woda z cytryną na dzień dobry

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość