Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nerwiak

Nerwiak to dość rzadki, zwykle niezłośliwy nowotwór obwodowego układu nerwowego, często umiejscowiony w kanale kręgowym i mogący wykształcać się z kilku typów komórek. Główne typy nerwiaka to:

  • nerwiak osłonkowy (schwannoma) – rzadko złośliwiejący i mogący dawać objawy w postaci upośledzenie słuchu, zaburzenia czucia okolicy twarzy, zaburzenia równowagi i chodu oraz zaburzeń połykania;

  • nerwiak płodowy - najczęstszy nowotwór złośliwy rozpoznawany u niemowląt, dający różnorodne objawy, m.in. niedokrwistość, zmniejszenie masy ciała, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia w obrębie narządu wzroku;

  • nerwiak węchowy zarodkowy - rzadki nowotwór złośliwy, zwykle umiejscowiony w górnej części jamy nosowej i naciekający okoliczne struktury.

Leczenie jest uzależnione głównie od typu i umiejscowienia nerwiaka. Najczęściej polega na mikrochirurgicznym usunięciu guza lub jego częściowej resekcji. Stosuje się również metody radiochirurgiczne.

Aleksandra Banasik

Tematy: nowotwory, choroby układu nerwowego

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość