Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nie jedz przed komputerem

Badania wskazują, że jedzenie przed komputerem prowadzi do spożycia zbyt dużej ilości kalorii i większego zapotrzebowania na słodycze między posiłkami.

Coraz częściej zdarza nam się jeść w pospiechu, o ile w natłoku biurowych obowiązków mamy w ogóle czas, by zamówić sobie lunch. Naukowcy z Bristolu ostrzegają, że taka rutyna może doprowadzić nie tylko do utraty zdrowia, ale również do nadwagi.

Z przeprowadzonych badań wynika, że osoby jedzące posiłki przed komputerem nie zwracają uwagi na to, w jakich ilościach jedzą, a tym samym spożywają większe porcje i więcej kalorii, niż naprawdę potrzebuje ich organizm.

Uczestnicy badania, którzy w trakcie jedzenia koncentrowali się na monitorze zamiast na talerzu, po skończeniu dość obfitego posiłku czuli się mniej syci, niż osoby jedzące przy stole.

Według dr Jeffreya Brunstroma to kolejny dowód na to, że percepcja, pamięć i uwaga odgrywają ogromną rolę w kierowaniu naszym apetytem.

Na tym jednak nie koniec. Okazało się również, że brak należytej koncentracji w trakcie jedzenia wzmaga apetyt na słodkie przekąski po posiłku. Uczestnicy, którzy w trakcie jedzenia grali w gry komputerowe sięgnęli po dwa razy więcej kalorii w pół godziny po posiłku, niż osoby jedzące przy stole.

To chyba wystarczający powód, by wygospodarować 20 minut dziennie i zacząć celebrować ciepły posiłek. W przeciwnym razie spędzimy miesiące walcząc z nadwagą lub nie daj Boże z wrzodami żołądka.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Ania (Gość)

    Proszę podać źródło tych informacji. Co to było za badanie?