Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nie lekceważ chrypki

Jeżeli chrypka dokucza ci tylko rano i szybko mija, albo też jest wynikiem przeziębienia, to jeszcze nic groźnego. Jednak jeśli trwa ponad dwa tygodnie, powinieś wybrać się do lekarza. Długotrwała chrypka może świadczyć o różnych, nawet groźnych chorobach.

Zapalenie krtani

Chrypa może być następstwem nieleczonego zapalenia krtani. Ta dolegliwość często przydarza sie osobom zawodowo pracującym głosem. Może tez być skutkiem palenia tytoniu, nadużywania alkoholu, oddychania zanieczyszczonym powietrzem.

W różnych okresach czasu chrypa może zanikać lub też nasilać się. Pochrząkiwanie i odczuwanie suchości w ustach najczęściej wywołują ataki suchego kaszlu. Chory ma wrażenie, że w jego gardle coś utknęło. Jeśli palisz doradzam rzucić nałóg. Unikaj zimnych i gorących napojów oraz oddychania mroźnym powietrzem. Nawilżaj pomieszczenia w których przebywasz wiele godzin. Rób sobie wilgotne, ciepłe okłady na gardło. Jeśli to możliwe wyjedź na d morze, najlepiej wiosna i jesienią. Wdychanie powietrza nasyconego jodem złagodzi twoje dolegliwości.

Nadczynność tarczycy

Przy nadczynności tarczycy może się zmieniać barwa głosu i pojawiać chrypka. Dzieje się tak, gdy tarczyca produkuje zbyt mało tyroksyny. Obniżeniu barwy głosu może towarzyć odczuwanię ciągłego zmęczenia, przybieranie na wadze, suchość skóry, włosów. Jeśli zauważyłeś, któreś z tych objawów zrób jak najszybciej badanie krwi na poziom TSH i skonsultuj wynik z lekarzem.

Refluks żołądkowo - przełykowy

Cofająca się do przełyku kwaśna treść żołądkowa podrażnia struny głosowe. Kwas sprawia, że rozwija się zapalenie krtani, a w konsekwencji pojawia sie chrypka. Refluksowi zazwyczaj towarzyszy pieczenie w przełyku i klatce piersiowej, zgaga oraz ból gardła. Konieczna jest jak najszybsza diagnoza lekarska, by nie doprowadzić do rozwoju choroby. Ulgę mogą przynieść leki zmniejszające kwasowość soków żołądkowych.

Alergia

Objawami alergii mogą być: świszczący oddech, załamywanie głosu, uczucie obcego ciała w gardle, duszność, chrypka. Objawy te mogą także być symptomem zbliżającego się ataku astmy oskrzelowej. Nie wolno lekceważyć tych objawów. Opuchnięcie krtani może doprowadzić do uduszenia. Konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarza.

Brodawczaki

Tworzą się na strunach głosowych po zakażeniu wirusem. Kiedy chcemy coś powiedzieć,z gardła wydobywa się chrapliwy głos. Chrypie często towarzyszy duszność, która szczególnie dokucza podczas snu. Nie należy zwlekać z wizytą u lekarza, dolegliwość sama nie ustąpi. Konieczne jest dobranie odpowieniego leczenia stosownego od wieku i stopnia rozwoju wirusa. U dzieci stosuje sie często sczepionki. U dorosłych najczęściej brodawczaki usuwane są chirurgicznie. Brodawczaki lubią odrastać.

Rak krtani

Przy długotrwałej chrypie towarzyszy duszność, jednostronny ból ucha, kaszel, utrata wagi, nieprzyjemny oddech, krtań boli nawet przy lekkim dotyku. Skuteczność leczenia zależna jest od rozwoju choroby. Dlatego też nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty. Rak krtani występuje częściej u mężczyzn i ma to silny związek z paleniem tytoniu.

Polipy i guzki śpiewacze

Guzki śpiewacze to małe narośla na fałdach głosowych, które powstają wskutek przewlekłego zapalenia lub przeciążenia strun głosowych np. nauczyciele, śpiewacy. Objawem może być chrypka lub nawet zanik głosu. Należy ograniczyć mówienie (mówić szeptem). Przy problemach z oddychaniem wystrczą infalacje z naparu rumianku. Kiedy dolegligość nie mija konieczna jest wizyta u laryngologa.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość