Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nie patrz na igłę

W najlepszym przypadku można w ogóle go nie poczuć, ale dla wielu osób ukłucie igły wiąże się z panicznym strachem, który paraliżuje na długo przed samym zastrzykiem. Co zrobić, by ograniczyć ból?

Bolesność ukłucia w dużej mierze zależy od umiejętności i delikatności kłującego, ale nie można wykluczyć roli czynnika psychicznego. Badania przeprowadzone w klinice Charité w Berlinie wykazały coś, co instynktownie wiedzieliśmy już od dawna, odwracając głowę na widok pielęgniarki ze strzykawką – ukłucie boli mniej, gdy nie patrzymy na igłę.

Przewodząca badaniu Marion Höfle tłumaczy: “Patrzenie na moment ukłucia zwiększa stopień postrzegania bólu i reakcję autonomicznego układu nerwowego .

Wykazano to na podstawie eksperymentu, w którym naukowcy prezentowali ochotnikom krótkie clipy pokazujące ukłucie ręki igłą, dotknięcie ręki patyczkiem higienicznym lub same ręce, jednocześnie zadając im bolesne lub niebolesne bodźce elektryczne.

Fot. Andres Rueda Fot. Andres Rueda

Udowodniono również, że oczekiwania odnośnie bolesności zabiegu wpływają na intensywność odczuwanego bólu, co oznacza, że im bardziej demonizujemy drobne ukłucie, tym większy fundujemy sobie dyskomfort.

Zalecenia? Najpierw głowa do góry, a potem w bok, ewentualnie zamykamy oczy.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość