Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Niebywała wada serca

Lekarze walczą o życie dwumiesięcznego chłopca, który urodził się z serduszkiem wykształconym na zewnątrz ciała.

Urodzony w Chinach Xin Xin cierpi na ektopię serca (ectopia cordis), niezwykle rzadką wadę wrodzoną, która polega na położeniu serca poza obrębem klatki piersiowej. Wada występuje u około 8 dzieci na milion urodzeń i w większości przypadków kończy się śmiercią noworodka w pierwszych dniach życia.

Xin Xin ma już 2 miesiące i chińscy chirurdzy przygotowują się do karkołomnej operacji, która jest jedyną nadzieją dla chłopca. Ryzyko infekcji bakteryjnej i śmiertelnych urazów mechanicznych jest tak ogromne, że szanse przeżycia bez interwencji chirurgicznej są prawie równe zeru. Po przygotowaniu przestrzeni w klatce piersiowej dziecka, lekarze będą starali się umieścić w niej serce, znajdujące się teraz na wysokości brzucha. Po raz pierwszy tej procedury podjęto się 35 lat temu. Od tego czasu niewiele małych pacjentów przeżyło tak skomplikowaną operację.

W historii choroby istnieją jednak szczęśliwe historie, a to daje nadzieję na uratowanie małego Xin Xin. Christopher Wall w dwóch pierwszych latach swojego życia został poddany 15 niebezpiecznym procedurom, które miały na celu przemieszczenie jego serca do klatki piersiowej. Chociaż narząd nie do końca jest tam, gdzie być powinien i przez skórę wyraźnie widać bijące serce, Christopher dożył wieku 35 lat i jest rekordzistą Guinnessa jako najstarsza żyjąca osobą z ectopia cordis.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość