Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Niedobór witaminy B12

Niedobór witaminy B12 (kobalaminy) to zespół dolegliwości wynikających z zaburzeń syntezy metioniny, która jest niezbędnym dla człowieka aminokwasem przetwarzanym z udziałem witaminy B12.

Najczęstszą przyczyną niedoborów jest deficyt witaminy w diecie, zwykle obserwowany u osób niejedzących produktów pochodzenia zwierzęcego, alkoholików i anorektyków. Niedobory witaminy B12 są też charakterystyczne dla licznych chorób upośledzających wchłanianie kobalaminy (m.in. celiakia, choroby żołądka, niedokrwistość złośliwa).

Istotny niedobór kobalaminy manifestuje się szeregiem objawów neurologicznych, psychiatrycznych i hematologicznych, w tym zaburzeniami chodu, czucia, widzenia (nieleczona choroba prowadzi do nieodwracalnej ślepoty), otępieniem, urojeniami oraz osłabieniem i bladością skóry wynikającymi z niedokrwistości. Charakterystyczne jest też zażółcenie skóry i zaburzenia czynności jelit.

Leczenie polega na suplementacji witaminy w dużych dawkach. Jeśli niemożliwe jest leczenie przyczynowe, suplementację prowadzi się do końca życia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Borys212

    Polecam poczytać o temacie kroplówek z witamin - http://vitamin-center.pl bardzo pomagają uzupełnić ubytki w zdrowy, przyswajalny sposób.