Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Niedobór witaminy D a depresja

Szukając związku między witaminą D a obniżeniem nastroju, eksperci odkryli, że niedobór słonecznego związku może przyczyniać się do zaburzeń depresyjnych.

W badaniu przeprowadzonym w Instytucie Coopera w Dallas oceniono wyniki testów 12,594 osób, z których część cierpiała w tamtym okresie na zaburzenia depresyjne. Analizy pozwoliły na wyciągnięcie wniosku, że obniżony poziom witaminy D ma ścisły związek z większym ryzykiem choroby, a największe ryzyko dotyczy pacjentów, którzy wcześniej przechodzili już epizody depresyjne.

Autor badania, prof. Sherwood Brown, mówi, że póki co informacje są zbyt szczątkowe, by zalecać suplementację osobom cierpiącym na depresję i nie jest do końca jasne, czy to niedobór witaminy powoduje zaburzenia, czy może, odwrotnie, to depresja uszczupla jej zasoby. Dodaje jednak, że wykazanego związku nie powinno się bagatelizować. “Wyniki naszych badań sugerują, że kontrola poziomu witaminy D u pacjentów z depresją, a także wywiad psychiatryczny u osób z niedoborem mogą być pomocne” - mówi Brown.

Organizm wytwarza witaminę D pod wpływem promieni słonecznych, dlatego do niedoborów najczęściej dochodzi w okresie zimowym. Zanim jednak zaczniesz łykać suplementy, uzupełnij jadłospis w tran i oleje rybne, ryby (łosoś, tuńczyk, śledź, makrela, sardynki), wątrobę, jaja, mleko i przetwory mleczne. Jeśli mimo zbilansowanej diety podejrzewasz, że możesz cierpieć na niedobór słonecznej witaminy, w każdym laboratorium można poprosić o oznaczenie jej poziomu we krwi.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość