Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nieregularne miesiączki

Mimo, że długość cyklu u każdej kobiety może być zupełnie inna, istnieją wytyczne, które określają jego prawidłowość. Jeśli cierpisz na nieregularne miesiączki, może być to oznaką niebezpiecznych zmian w twoim organizmie.

Prawidłowy cykl miesiączkowy

Według lekarzy prawidłowe cykle trwają od 21 do 35 dni, ale w pojedynczych przypadkach mogą się wahać nawet od 20 do 45 dni. Jednak pamiętajmy, że w tym wypadku najważniejsze jest to, aby były po prostu regularne. Jeżeli krwawienie miesiączkowe występuje za każdym razem dokładnie co 40 dni, nie musimy o nic się martwić. Dlaczego? Bowiem nieregularnym miesiączkowaniem nazywamy okres czasu, który musi upłynąć od wystąpienia krwawienia do kolejnego, a który za każdym razem jest inny.

Nieregularne miesiączki u nastolatek

Nieregularny cykl występuje zazwyczaj u młodych dziewcząt, które od niedawna miesiączkują. Jest to spowodowane niedojrzałością ich układu hormonalnego, który kształtuje się wraz z wiekiem. U nastolatek bardzo często mają miejsce cykle bezowulacyjne, które także mogą być przyczyną nieregularnych miesiączek. Po upływie około dwóch lat po wystąpieniu pierwszego krwawienia, wszystko powinno się samoczynnie ustabilizować.

Nieregularne miesiączki – czynniki zewnętrzne

Zaburzenia związane z miesiączką bardzo często maja miejsce u kobiet odchudzających się lub intensywnie uprawiających sport. Przez nieprawidłową dietę i wyczerpanie organizmu, nasz układ hormonalny zaczyna nieprawidłowo funkcjonować, co objawia się nieregularnymi miesiączkami. Dlaczego? Bowiem natura skonstruowała nas w taki sposób, aby po prostu przeżyć. W chwili, w której naszemu organizmowi nie jest dostarczana wystarczająca ilość energii, jako pierwszy szwankuje układ rozrodczy. Dzieje się tak, bowiem w razie zajścia w ciąże, nasz organizm nie byłby w stanie utrzymać przy życiu aż dwóch istot. W wypadku zaburzeń miesiączkowych związanych z odchudzaniem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Zaburzenia miesiączkowania często są także związane ze zmianami klimatu. Przykładowo, często zdarza się, że kobiety niestosujące pigułek antykoncepcyjnych w okresie wakacji, podczas wyjazdu dostają okres. Jest to naturalna rekcja organizmu, którą nie musimy się martwić. Po powrocie do domu cykl miesiączkowy sam ponownie się ureguluje.

Kolejnymi przyczynami zaburzeń miesiączkowania mogą być silne emocje (w tym stres i depresja), stosowanie niektórych środków farmakologicznych (w tym chemioterapii i antykoncepcji hormonalnej), ciężkie operacje lub urazy lub zmiana trybu życia.

Nieregularne miesiączki – okres menopauzy

Także u kobiet, które przekroczyły czterdziesty rok życia, cykl miesiączkowy może zmieniać swoją długość. Jest to pierwszy sygnał świadczący o wejściu w fazę klimakterium, która może utrzymywać się nawet przez kilka lat.

Nieregularne miesiączki – objawy chorobowe

Nagłe rozregulowanie cyklu może świadczyć o chorobach tarczycy, zespole Turnera, zespole policystycznych jajników, a nawet o niepłodności. Także problemy związane z układem hormonalnym mogą objawiać się nieregularnymi krwawieniami. Z tych powodów nie należy bagatelizować tego problemu i udać się do lekarza w celu zweryfikowania podłoża zaburzeń.

Jeżeli krwawienie miesiączkowe występuje zbyt często lub doświadczasz plamień międzymiesiączkowych, może być to oznaką raka szyjki macicy, choroby wenerycznej lub nieleczonej infekcji narządów intymnych.

Brak miesiączki - ciąża

Jeśli nie zabezpieczasz się przed zajściem w ciąże lub stosujesz metody antykoncepcyjne obarczone dużym ryzykiem, niewystąpienie krwawienia może oznaczać zapłodnienie. W tym wypadku najlepiej jest zrobić test ciążowy i bez względu na wynik, zgłosić się do lekarza. Pamiętaj, że pozytywny wynik testu nie musi świadczyć o ciąży, ale na przykład o problemach z tarczycą, dlatego najlepiej zgłosić się po prostu do lekarza.

Leczenie

Pamiętaj! Nieregularne krwawienia nigdy nie są stanem prawidłowym, dlatego zawsze skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem. Diagnostyka najczęściej polega na zbadaniu poziomu hormonów oraz wykluczeniu wszelkich chorób, których zaburzenia cyklu mogą być następstwem. Po zdiagnozowaniu przyczyn lekarz zleci odpowiednią kuracje.

Kuracje zwykle polegają na przyjmowaniu leków hormonalnych (np. pigułek antykoncepcyjnych). Niestety bardzo często zdarza się, że muszą one towarzyszyć nam już przez cały okres płodnego życia. Jeśli zaś przyczyną nieregularnych miesiączek jest zespół policystycznych jajników, kobieta może zdecydować się na operację.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. dziecko od zaraz (Gość)

    Ja mam cykle długości 25- 36 dni. Niby nie jest źle ale ciężko było mi określic dni płodne. Lekarz twierdzi, ze wszystko jest w porządku. Kupiłam sobie teraz tester płodności ze śliny. Mam nadzieję, że pomoże, tak bardzo chciałabym mieć dziecko....

  2. vala (Gość)

    ja na nieregularne miesiączki dostałam pigułki anty, miałam zrobione wszystkie badania i nic nie wykazało :) no i teraz przy belarze wszystko jak w zegarku, a i boli mniej