Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Niewielka nadwaga przedłuża życie

Osoby z dużą nadwagą lub niedowagą szybciej umierają niż te, których waga jest prawidłowa. Jednak tę ostatnią grupę w walce o długość życia prześcigają osoby, które mają lekką nadwagę.

Według badań kanadyjskich naukowców kilka dodatkowych, nadprogramowych kilogramów, chroni starsze osoby przed niektórymi groźnymi dla życia chorobami. Badaniom nad tą zależnością poddano 11326 osób, z dużą nadwagą, lekką nadwagą, prawidłową wagą i niedowagą. Pod uwagę wzięto płeć, wiek, aktywność fizyczną oraz wszelkie uzależnienia od używek. Naukowcy badali związek pomiędzy wagą a śmiertelnością na przestrzeni 12 lat. Po tym czasie stwierdzono, że największe ryzyko śmierci występuje u ludzi z niedowagą oraz z ekstremalną otyłością.

Ale prawdopodobieństwo śmierci osoby z kilkukilogramową nadwagą okazało się mniejsze, niż u osób z wagą normalną. Nie zmienia to jednak faktu, że osoby z prawidłową wagą są zdrowe. Nie powinny przytyć sugerując się tym, że umrą szybciej niż gdyby ważyły więcej. Na zdrowie i długość życia wpływ ma nie tylko współczynnik BMI, ale także zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i unikanie stresu. Natomiast skutki otyłości mogą okazać się dla naszego zdrowia niebezpieczne. Grożą np. cukrzycą, podwyższonym ciśnieniem, wysokim cholesterolem i problemami z układem kostnym. Aktywne osoby z lekką nadwagą, uprawiające sport i dbające o zdrowie nie są jednak w grupie ryzyka związanego z wysoką umieralnością.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość