Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Niewydolność krążenia

Niewydolność krążenia to ostry lub przewlekły stan, w którym dochodzi do zmniejszenia przepływu krwi przez tkanki i narządy. Do zaburzeń efektywności układu krwionośnego dochodzi zwykle na skutek urazu mięśnia sercowego (np. po zawale, w chorobach zastawek, w przebiegu nieleczonego nadciśnienia i cukrzycy).

Objawy niewydolności krążenia nie muszą być wyraźne i jednoznaczne. Podejrzliwość powinno wzbudzić uczucie przewlekłego zmęczenia, spłycenie oddechu, puchnięcie stóp, dezorientacja, osłabienie funkcji poznawczych, zaburzenia snu, duszność i przewlekły kaszel.

W leczeniu niewydolności krążenia stosuje się kombinację leków kardiologicznych, terapię resynchronizacyjną serca (wszczepienia urządzenia przesyłającego łagodne impulsy elektryczne do komór serca), leczenie chirurgiczne, a w szczególnych przypadkach kwalifikuje się chorego do przeszczepu serca. Skuteczność leczenia w dużej mierze zależy od zmiany trybu życia i przestrzegania zaleceń lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Adam KARSKI, Poznań (Gość)

  ODŻYWIANIE PRZY OTYŁOŚCI (CHOLESTEROL) / NADWADZE / CUKRZYCY / NADCIŚNIENIU / CHOROBACH SERCA: INTELIGENTNE, TAKIE POLECAM. *****

  1. Jemy niskotłuszczowo czyli:
  INDEKS ŻYWIENIOWY TJ. IŻ PRODUKTU.

  2. Niskowęglowodanowo, a zatem (energetyczne):
  NISKIE WĘGLOWODANY TJ. DO 26% WZROSTU.

  3. Puenta to tabele:
  IŻ PRODUKTU.

  P. S. Realizując klasyfikację IŻ, organizm sam wykorzystuje złogi trójglicerydów w żyłach, oczyszczając je. Zwyczajne biologiczne reakcje, które równocześnie eliminują miażdżycę i nadciśnienie, a także cukrzycę typu 2. Spożycie CHLEBA NA OSTEOPOROZĘ-IRL, szprotek wędzonych oraz fasoli czyli produktów o dużej zawartości wapnia wyjaśnia celowość umieszczenia tych produktów jako zalecane.

  4. Wykluczamy jednak z diety (niezdrowe dla człowieka) tzw:
  WYSOKIE WĘGLOWODANY TJ. OD 26.01% WZROSTU.