Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nigdy więcej siwych włosów?

Wyobraź sobie tylko! Coś tak nieskomplikowanego jak maleńka pigułka może na zawsze wyeliminować problem siwych włosów.

Naukowcy giganta kosmetycznego L’Oreal pracują nad wynalezieniem opartego na ekstrakcie owocowym suplementu diety, który powstrzymywałby proces siwienia włosów.

“Pigułka nie będzie droga. Jeśli rzeczywiście opracujemy taki środek, najlepiej będzie przyjmować go przez całe życie. Jednak z praktycznych względów zachęcalibyśmy ludzi do sięgnięcia po niego nie później niż przed 30 rokiem życia, kiedy włos powoli zaczyna tracić kolor. Wierzymy, że specyfik nie odwróci już rozpoczętego procesu” - mówi Bruno Bernard z L'Oreal Hair Lab.

Enzym ochronny TRP-2

Włosy zachowują swój oryginalny kolor i witalność mniej więcej do 30 roku życia. Siwizna zaczyna pojawiać się, gdy mieszki włosowe zostają pozbawione enzymu ochronnego zwanego tautomerazą dopachromu. To właśnie trwałość TRP-2 decyduje o tym, kiedy nasze włosy zaczynają tracić naturalny kolor.

Choć kilkanaście firm kosmetycznych i farmaceutycznych nie ustaje w wysiłkach, by odnaleźć skuteczne antidotum na starzenie się włosa, do tej pory nikomu nie udało się opracować specyfiku powstrzymującego ten proces.

Związek naśladujący TRP-2

Naukowcy z laboratorium L'Oreal przez ponad dekadę badali przeróżne naturalne związki, które mogłyby zastąpić TRP-2 i przejąć jego funkcje ochronne. Twierdzą optymistycznie, że na bazie ekstraktu roślinnego opracowali pigułkę, która może być dostępna na rynku już za około 4 lata. Nad jej skutecznością trwają obecnie testy z udziałem setek ochotników. Badacze uprzedzają jednak, że prawdziwą efektywność suplementu będzie można potwierdzić nie wcześniej niż po 10 latach stosowania.

No cóż, dla nas może być już za późno, ale trzymamy kciuki w waszej intencji.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość