Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Normy poziomu cholesterolu

Podwyższony poziom cholesterolu jest groźny dla zdrowia – może powodować wiele chorób związanych z układem krążenia. Ponieważ najczęściej odbywa się to bezobjawowo, by nie dopuścić do choroby, warto co kilka lat robić badania. Dowiedz się, jak je wykonać i jak interpretować.

Poziom cholesterolu można zmierzyć podczas badania biochemicznego krwi. Wbrew przekonaniu, że o cholesterol powinni martwić się tylko ludzie starsi, pierwsze badanie należy zrobić już po 20. roku życia. Potem, najlepiej powtarzać je co 3 - 4 lata. W przypadku osób starszych, otyłych lub kobiet w okresie menopauzalnym zaleca się częstsze kontrolowanie poziomu cholesterolu – najlepiej, co rok. Jeśli masz już przed sobą wynik badania, dowiedz się, jakie są normy poziomu cholesterolu i czy twój wynik powinien cię niepokoić.

Cholesterol całkowity

Oznacza łączną ilość cholesterolu w osoczu krwi – zarówno tego „dobrego“, jak i złego“. Mierzy się ją w miligramach cholesterolu na decylitr krwi (mg/dl). U zdrowych ludzi, w osoczu znajduje się ok. 60% cholesterolu LDL (złego), 30% HDL i 10% VLDL – prebeta-lipoproteiny.

Oto normy poziomu cholesterolu całkowitego:

  • Norma: < 200 mg/dl (< 5,2 mmol/l), 
- Poziom podwyższony: 200–250 mg/dl (5,1-6,5 mmol/l),

  • Poziom znacznie podwyższony: > 250 mg/dl (>6,5 mmol/l)

Cholesterol LDL

Zwany powszechnie “zły” cholesterol – jeśli jego poziom jest zbyt wysoki, odkłada się w ścianach tętniczych. Korzystny dla zdrowia jest więc niski poziom LDL:

  • Norma: < 135 mg/dl (< 3,5 mmol/l) – im mniej, tym lepiej,

  • Poziom podwyższony: 135–155 mg/dl (3,5-4,0 mmol/l),

  • Poziom znacznie podwyższony: > 155 mg/dl (> 4,0 mmol/l).

Cholesterol HDL

To tzw. “dobry” cholesterol – wspomaga walkę z tym “złym”. Usówa on cholesterol osadzony w ścianach naczyń tętnczych i w ten sposób nie dopuszcza do rozwoju choroby. Im więcej jest go w twoim osoczu, tym lepiej. Mała ilość HDL jest niebezpieczna dla zdrowia:

  • Norma u mężczyzn: 35–70 mg/dl (0,9-1,8 mmol/l),

  • Norma u kobiet: 40–80 mg/dl (1,0-2,1 mmol/l).
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Henia (Gość)

    ostatnio miałam nieznacznie podwyższony cholesterol ldl i lekarz polecił mi wspoaganie sie jakims suplementem z kwasami omega, bo one pomagaja w przywroceniu normy. lykam oeparol i przysrubowalam troche diete i kolejne badania wyszly w normie. takze czasem niewiele wystarczy do dobrej zmiany ;)