Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nowa choroba odkleszczowa

W laboratorium Sahlgrenska Academy w Göteborgu zidentyfikowano nowy rodzaj erlichiozy, choroby zakaźnej przenoszonej przede wszystkim przez kleszcze.

Kleszcze mogą zarazić nas około czterdziestoma patogenami. Do najniebezpieczniejszych chorób odkleszczowych należą borelioza oraz zapalenie mózgu i opon mózgowo-rdzeniowych.

Erlichioza to w większości przypadków niegroźna choroba zakaźna przenoszona przez te drobne pajęczaki. Za nowo odkrytą odmianę zakażenia są odpowiedzialne bakterie Candidatus neoehrlichia mikurensis, po raz pierwszy zidentyfikowane u szczura na japońskiej wyspie Mikura.

W Europie do tej pory zdiagnozowano tylko osiem przypadków zakażeń, u pacjentów w Szwecji, Niemczech i Szwajcarii.

Do głównych objawów erlichiozy należą m.in. gorączka, bóle karku, nudności, biegunki i spadek nastroju, do których czasami dochodzi też wysypka i powiększenie węzłów chłonnych. Zdrowa osoba może zwalczyć infekcję nawet bez przyjmowania leków.

Zakażenie może natomiast okazać się niebezpieczne w przypadku osób z osłabionym układem immunologicznym. Nowo odkryta bakteria prowadzi u takich pacjentów do zakrzepicy żył głębokich, która ma często poważne następstwa. Na szczęście, szybkie rozpoznanie zakażenia pozwala na skuteczną antybiotykoterapię.

Największa aktywność kleszczy przypada na kwiecień-maj oraz sierpień-wrzesień. Szczyt zachorowań obserwuje się z jednomiesięcznym opóźnieniem w stosunku do szczytu aktywności kleszczy. Jeśli w tym okresie występują u was charakterystyczne objawy, koniecznie zgłoście się do lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. monisia93

  straszne są te kleszcze, kiedyś się tak nie słyszało o nich lub nie było aż tylu które przenoszą choroby.

 2. IzaIz (Gość)

  Myślę, że ludzie po prostu nie mieli takiej świadomości jak dziś. Borelioza też objawów początkowo nie daje, a potem kiedy jest już w zaawansowanym stadium ciężko ją leczyć, poza tym objawy sa często mylone z innymi chorobami... Dla pewności zawsze po ukąszeniu kleszcza warto zrobic badania albo wysłać kleszcza na badanie, czy był zakażony, wiem że w Centrum Badań DNA się tym zajmują, mają pakiety takich testów.

 3. ola (Gość)

  ja słyszałam właśnie o testach z medgenetix i tam chyba też można wysłać kleszcza, ale powiem szczerze że nie orientowałam się na czym polega ten test, mam nadzieję że nie złapie jakiegoś kleszcza...

 4. ewa (Gość)

  każdy by chciał się uchronić od kleszczy jednak różnie to bywa,jednak dobrze wiedzieć że są takie testy jak z medgenetix.

 5. Deandra (Gość)

  Dude, right on there brertoh.

 6. Deandra (Gość)

  Dude, right on there brertoh.

 7. Deandra (Gość)

  Dude, right on there brertoh.