Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nowe zwyczaje w aptece

Od stycznia 2012 zmieniła sie ustawa refundacyjna. Na czem polegają zmiany i czego możemy oczekiwać w aptece.

 • Ceny leków refundacyjnych są w każdej aptece takie same. Nie ma więc sensu szukać daleko.

 • Zmienia się zakres refundacji leków. Oznacza to, że lek dotąd bezpłatny, teraz będziesz mógł kupić za połowę lub za 70% jego wartości. Ale możliwa jest tez zmiana w druga stronę - za lek dotąd droższy, możesz zapłacić mniej.

 • Jeśli leki, które do tej pory zażywałeś są bardzo drogie, zapytaj w aptece lub swojego lekarza o tańsze odpowiedniki. Możesz je kupić zamiast wypisanych na recepcie.

 • Recepty muszą być bardzo dokładnie i czytelnie wypełnione. W naszym interesie jest dopilnowanie tego. Nie powinna nas więc denerwować sytuacja, gdy farmaceuta zwróci nam źle wypisaną receptę. Gdyby wydał na nią lek refundowany, to z własnej kieszeni musiałby za niego zapłacić i to pełną kwotę. Po wypisaniu recepty przez lekarza sprawdź więc osobiście lub upewnij się pytając o prawidłowośc wypisania.

Jeśli czegoś nie możesz odczytać lub użył lekarz skrótów, poproś o ponownie wypisanie z godnie z zasadami. Każda rybryka musi być dokładnie wypełniona - PESEL, uprawnienie do korzystania z leków refundacyjnych. Jeśli recepta jest dla dziecka do lat 18, powinien być napisany dokładny wiek. Należy też sprawdzić czy prawidłowo są odciśnięte pieczątki. Każda nieprawidłowość może być powodem nieprzyjęcia recepty przez farmaceutę, ponieważ może ją zakwestionować NFZ.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. Goście, goście (Gość)

  Widziałem takie pieczątki na e-pieczatki24.pl

 2. Zyta

  bardzo fajne te nowe zwyczaje, jesli chodzi o wprowadzenie e-recept, które jak myśle nie tylko dla mnie są wielkim wybawieniem. ja która leki musze mieć stale a nie zawsze mam czas biegac i załatwiać. A mąż mi odbiera i mam załatwione wwszystko

 3. Junka (Gość)

  Zyta, a orientujesz się w jakich aptekach można taką e-receptę zrealizować? Coś mi się obiło o uszy, że w aptece DOZ jest taka możliwość, to długo trwa?