Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Nowotwór

Nowotwór to termin określający nieprawidłowy i nadmierny rozrost tkanki, w którym nowo powstałe komórki nie różnicują się w typowe komórki tkanki, a ich liczba jest znacznie większa w stosunku do naturalnych procesów obumierania komórek.

Utrata kontroli nad podziałami wynika z mutacji genów kodujących białka wpływające na cykl życiowy komórki. Obecność kliku takich mutacji prowadzi do powstania nowotworu złośliwego, który drogą krwi lub limfy przerzutuje do węzłów chłonnych i odległych narządów.

W Polsce choroby nowotworowe są drugą po chorobach układu krążenia przyczyną zgonów. Wśród mężczyzn najczęściej diagnozuje się raka płuc i nowotwór jelita grubego; kobiety częściej umierają z powodu raka piersi i raka szyjki macicy.

Typy nowotworów

Nowotwór łagodny (niezłośliwy) – całkowicie wyleczalny, dobrze ograniczony, rosnący wolno i nie dający przerzutów; po prawidłowym usunięciu zmiany nie dochodzi do wznowy;

Nowotwór złośliwy – charakteryzuje się szybkim wzrostem, rozprzestrzenia się poprzez naciekanie pobliskich tkanek i daje przerzuty do odległych organów, co utrudnia efektywną terapię. Do nowotworów złośliwych należy:

  • nowotwór anaplastyczny (nowotwór o bardzo wysokiej złośliwości)
  • mięsak (nowotwór złośliwy pochodzenia nienabłonkowego)
  • rak (nowotwór złośliwy wywodzący się z tkanki nabłonkowej)
  • potworniak

Nowotwór miejscowo złośliwy – z reguły nie dają przerzutów, ale wykazują skłonność do nawracania po zabiegach operacyjnych.

Leczenie

Współczesna medycyna dysponuje licznymi metodami leczenia choroby nowotworowej. Decyzja o strategii leczenia zależy od rodzaju nowotworu i stopnia jego zaawansowania klinicznego w chwili wykrycia zmian.

Nowotwory niezłośliwe nie zawsze wymagają interwencji. Najskuteczniejszą formą terapii we wszystkich przypadkach jest leczenie chirurgiczne, które w przypadku nowotworów złośliwych może być poprzedzone i uzupełnione radio- lub chemioterapią.

Stosuje się również leczenie hormonalne oraz immunoterapię, która ma na celu stymulację produkcji komórek odpornościowych zdolnych do niszczenia komórek nowotworowych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Antonina (Gość)

    Nie jest łatwo przyznać przed sobą, że niewielkie znamię to rak. Zaniepokoiłam się dopiero, kiedy znamię w miarę upływu czasu powiększało się, nie chciało się zaleczyć. Wtedy konieczne było już radykalne leczenie (z pozytywnym skutkiem).