Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Objawy anginy

Angina jest jedną z chorób, które w bardzo szybki sposób atakują i rozwijają się w naszym organizmie. Choć jej objawy początkowo wydają się niewinne, z upływem czasu stają się coraz groźniejsze. Dlatego pamiętajmy - im wcześniej zdiagnozowana angina – tym lepiej.

Krótko o anginie

Anginą nazywamy ostre zapalenie migdałów i błony śluzowej gardła, które mogą wywołać zarówno bakterie, jak i wirusy. W zależności od rodzaju infekcji, jej charakterystyczne objawy znacznie się różnią.

Objawy wspólne dla anginy wirusowej i bakteryjnej

Angina – niezależnie od rodzaju mikroorganizmów, które ja wywołują – początkowo objawia się osłabieniem organizmu i nawracającymi, pulsującymi bólami głowy. W chwili, w której chory otwiera buzię w celu zbadania gardła, na jego migdałach może być widoczny biały nalot lub czerwone pęcherzyki, którym zawsze towarzyszy obrzęk (mogący doprowadzić do trudności z oddychaniem) oraz silne zaczerwienienie całego gardła. W przebiegu anginy zwykle obecna jest również wysoka gorączka, nieraz sięgająca nawet 40 stopni Celsjusza.

Podczas przełykania chory odczuwa silny ból, który uniemożliwia mu dostarczanie pokarmów. Z tego powodu traci apetyt i staje się senny (spadek glukozy we krwi). Podczas anginy może dochodzić również do wymiotów, które są spowodowane osłabieniem całego organizmu (najczęściej u dzieci do siódmego roku życia). Chorobie często towarzyszy ból w stawach oraz w okolicach uszu i szyjnych węzłów chłonnych, a także nieprzyjemny zapach z ust.

Objawy anginy wirusowej

W przypadku anginy wywołanej przez wirus, jej objawy narastają stopniowo (w ciągu trzech dni), a nie gwałtownie, co ma miejsce w przypadku anginy bakteryjnej. Jej pierwszymi objawami jest katar, chrypa i suchy, dokuczliwy kaszel (jako następstwo zapalenia krtani i tchawicy). Z tego powodu przez wielu z nas jest często mylona ze zwykłym przeziębieniem.

Chory może dodatkowo odczuwać bóle w klatce piersiowej, a w jego gardle mogą pojawić się drobne pęcherzyki (wywołuje je wirus Coxackie). Anginie wirusowej towarzyszy gorączka (do 38,5 stopnia Celsjusza) oraz znaczne powiększenie węzłów chłonnych. Na migdałkach nie ma białego nalotu.

Objawy anginy bakteryjnej

W przypadku anginy wywołanej przez bakterie, jej objawy są prawie identyczne, jak w przypadku anginy wirusowej. Prawie. Podstawową różnicą jest fakt, że gardło jest znacznie bardziej zaczerwienione, a migdałki pokrywa często również biały nalot, który w ciągu kilkunastu godzin przekształca się w masywne śluzowo-ropne czopy. Angina wywołana przez paciorkowce zaczyna się nagłym, gwałtownym bólem gardła i wzrostem temperatury ciała nawet do 40 stopni Celsjusza.

Ostremu zapaleniu gardła wywołanemu przez bakterie rzadko towarzyszy kaszel i katar. Chory ma problemy z połykaniem śliny i mówieniem, ból gardła promieniuje aż do okolic uszu, ale zwykle tylko po jednej stronie. Uwaga! Angina bakteryjna może utrzymywać się nawet przez kilka tygodni, dlatego w przypadku wystąpienia powyższych objawów należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia bardzo poważnych powikłań pochorobowych.

Objawy anginy u dzieci

W przypadku pojawienia się anginy u dzieci, zwykle na początku uskarżają się one na mdłości i osłabienie, a następnie bóle brzucha i wymioty. Najczęściej pojawia się także problem ze skręcaniem szyi, której ból jest spowodowany powiększonymi węzłami chłonnymi. Po kilku godzinach od pojawienia się wyżej wymienionych objawów, dochodzi do nich silny ból gardła oraz wysoka gorączka.

Agata Bernaciak

Tematy: angina, ból gardła

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. lerlo (Gość)

    Podczas anginy zawsze się wymiotuje? Czy można przejść chorobę bez wymiotów?

  2. starma

    Nie jest to nic przyjemnego Bardzo często taka angina jest spowodowana właśnie problemami z migdałkami... .Sama chorowałam dość często Pomogło dopiero wycięcie migdałów.... Nie było to nic przyjemnego ale nie żaluję ponieważ dzieki temu pozbyłam sie tego problemu i obecnie czuję się znacznie lepiej !

    Na tej stronie możecie sobie poczytać na czym ono polega: http://zdrowemigdalki.net.pl/migdalki/wycinanie-migdalkow-u-doroslych/