Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Obrzęk płuc

Obrzęk płuc to stan chorobowy wynikający z przemieszczenia płynów z naczyń płucnych do miąższu płucnego i światła pęcherzyków płucnych, co utrudnia wymianę gazową i prowadzi do ciężkiej niewydolności oddechowo-krążeniowej.

Do obrzęku dochodzi najczęściej na skutek niewydolności krążenia lub nerek, wad serca, chorób płuc, reakcji alergicznych, toksycznego uszkodzenia nabłonka oddechowego, jak również w przebiegu choroby wysokościowej i w przypadku zbyt niskiej podaży białka.

Głównymi objawami obrzęku płuc są duszności, kaszel, sinica, niepokój, przyśpieszona czynność serca, wzrost, a następnie spadek ciśnienia tętniczego krwi i zaburzenie świadomości.

Leczenie polega na zapewnieniu stałego dopływu tlenu, podaniu leków rozszerzających naczynia krwionośne, normalizacji ciśnienia i kontroli diurezy. Nieleczony obrzęk płuc w większości przypadków prowadzi do śmierci.

Aleksandra Banasik

Tematy: alergia, duszności

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość