Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Obserwuj swoje ciało

Błyskawiczne wizyty w gabinetach lekarskich z pewnością nie pozwalają na kompleksową diagnostykę. Dlatego tak ważne jest, byśmy obserwowali swoje ciała i szybko reagowali na niepokojące sygnały, które nam wysyłają.

Choć autodiagnoza często prowadzi do błędnych wniosków, warto znać podstawowe reakcje ciała na rozwijające się dolegliwości. Na co należy zwrócić uwagę?

USTA

Nalot na języku

Gdy jesteśmy zdrowi, nasz język jest wilgotny, różowy na wierzchu i bladoczerwony od spodu. Pojawiający się na nim nalot może świadczyć o różnych schorzeniach.

 • Biały nalot na całej powierzchni języka może świadczyć o infekcji grzybiczej. Najczęściej dzieje się tak na skutek kuracji antybiotykowych.

 • Biały nalot na 1/3 tylnej części języka to często symptom procesów zapalnych w układzie pokarmowym.

 • Żółty nalot na języku – może pojawić się po prostu na skutek przegrzania (pijemy zbyt dużo kawy lub w nadmiarze używamy ostrych przypraw). Może jednak sygnalizować poważniejsze dolegliwości, takie jak wrzody żołądka i podrażnienie pęcherzyka żółciowego To również jeden z objawów choroby wrzodowej żołądka. podrażnienie pęcherzyka żółciowego, hemoroidy

 • Brązowy nalot na języku – zazwyczaj sygnalizuje schorzenia jelit, ale może też być oznaką niedotlenienia organizmu na skutek chorób układu oddechowego. Jeśli jesteś nałogowym palaczem, brązowy nalot na języku jest bardzo prawdopodobny.

 • Czarny nalot na języku – świadczy o grzybiczej infekcji błony śluzowej jamy ustnej

 • Język krwawoczerwony- Silne czerwone zabarwienie języka może być wynikiem wysokiej gorączki. Czasem przybiera on taką barwę, gdy nieodpowiednio się odżywiamy i zaczyna brakować nam wielu witamin. Jeśli dodatkowo jest popękany, może sygnalizować nieżyt żołądka. Jeśli odczuwasz pieczenie, prawdopodobnie brakuje ci żelaza.

 • Suchy popękany język – suchy język pokryty drobnymi pęknięciami może zwiastować zaburzenia pracy trzustki i cukrzycę.

Pęknięte kąciki ust

Zajady są najczęściej efektem niedoboru witamin z grupy B i kwasu foliowego. Sucha skóra ma tendencje do pękania, a bolesne ranki trudno się goją.

Pęknięcia w kącikach ust mogą również świadczyć o obecności drożdżaków i osłabieniu odporności organizmu. Jak tylko zauważysz wysuszenie skóry w kącikach ust, zastosuj domowe sposoby leczenia zajadów, by uniknąć pęknięć.

Zabarwienie skóry wokół ust

Żółtawe zabarwienie skóry wokół ust najczęściej świadczy o schorzeniach pęcherzyka żółciowego i wątroby.

Spuchnięte dziąsła

Spuchnięte dziąsła mogą być wynikiem stanu zapalnego, który rozwija się na skutek zalegania płytki bakteryjnej. Zapaleniu zazwyczaj towarzyszy ból i gorączka. Równomierna opuchlizna jest też pierwszym efektem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ciele kobiety ciężarnej.

OCZY

Opuchnięte powieki

Za opuchnięcie powiek często odpowiada przemęczenie, dieta ze zbyt dużą ilością soli oraz alergie na kosmetyki i pokarmy. Jeśli jednak powieki są podpuchnięte bez przerwy, należy zrobić badania, by wykluczyć problemy z sercem, ciśnieniem krwi, pracą nerek i wątroby.

Worki pod oczami

Worki pod oczami są przede wszystkim efektem starzenia się skóry. Mogą jednak świadczyć o nadmiernym zatrzymaniu wody w organizmie na skutek chorób wewnętrznych (choroby serca, układu krążenia, nerek, niedoczynność tarczycy).

Sine kręgi pod oczami

Za cienie pod oczami odpowiedzialne mogą być po prostu czynniki genetyczne. Jednak zasinienia mogą też świadczyć o obecności alergii. Zatkany nos i częste tarcie okolic oczu uszkadzają kruche naczynka, co prowadzi do mini wylewów krwi.

Ciemne kręgi pod oczami mogą też pojawić się na skutek niedoboru witaminy K i żelaza, chorób układu krążenia, zaburzeń pracy tarczycy i nerek.

Zmieniony odcień białka

Twardówki zdrowego człowieka odznaczają się czystą bielą.

 • Żółte plamki na białym mogą zwiastować zbyt duży poziom cholesterolu.

 • Równomiernie zażółcone białko oka najczęściej oznacza żółtaczkę lub inne schorzenia wątroby.

 • Białka w odcieniu niebieskawym lub sinawym świadczą o diecie zbyt ubogiej w wapno, co może być przyczyną próchnicy zębów oraz osteoporozy.

 • Drobne czerwone plamki są najczęściej symptomem artretyzmu lub choroby reumatycznej.

 • Popękane naczynka oznaczają najczęściej nadciśnienie.

WŁOSY I PAZNOKCIE

Cienkie, łamliwe włosy i paznokcie

Słabe, cienkie paznokcie i włosy mogą oczywiście być odzwierciedleniem problemów hormonalnych, ale jeśli nie zauważasz innych dolegliwości (osłabienie, zmiany nastroju, nienaturalna zmiana masy ciała), najprawdopodobniej problem ma źródło w nieodpowiedniej diecie.

Włosy i paznokcie nie mają zdolności regeneracji, dlatego też musimy dostarczać im niezbędnych składników odżywczych, by mogły czerpać z nich siłę. Dieta na piękne włosy i paznokcie musi być bogata w żelazo, biotynę, witaminę A, kwas foliowy, witaminy z grupy B, krzem, cynk, magnez i nienasycone kwasy tłuszczowe.

Powolny wzrost włosów może z kolei oznaczać osłabienie systemu nerwowego na skutek przewlekłego stresu, a nadmierne rozdwajanie, pomimo odpowiedniej pielęgnacji, może mieć źródło w zaburzeniach funkcji nerek.

Nadmierne wypadanie włosów

Codziennie gubimy około 100 włosów i nie ma w tym nic niepokojącego. Powinniśmy się jednak zaniepokoić, gdy przy każdym czesaniu wychodzą ich całe garście. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów są mnogie. Do najczęstszych należą nieprawidłowa pielęgnacja (nadmierne wysuszenie słońcem, suszarką, farbowaniem), nadczynność tarczycy, zaburzenia hormonalne, diety wykluczeniowe, przewlekły stres i zatrucia chemikaliami.

Zmiana koloru paznokcia

Zdrowe paznokcie są gładkie, błyszczące i różowe.

 • Zażółcone paznokcie – Pożółkłe paznokcie to częsty problem nałogowych palaczy, ale z większym prawdopodobieństwem świadczą o grzybicy lub zaburzeniach hormonalnych. Zażółcenie może się też pojawić na skutek długotrwałego uzywania ciemnych lakierów do paznokci.

 • Paznokcie niebiesko-białe – świadczą o niedoborze żelaza, niedokrwistości lub innych chorobach krwi. Zielonkawe paznokcie – są symptomem zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

 • Sine paznokcie – mogą oznaczać zaburzenia krążenia i schorzenia płuc.

 • Różowo-brunatne zabarwienie połowy paznokcia - Tzw. objaw half and half występuje często w związku z przewlekłą niewydolnością nerek.

 • Białe plamki na paznokciach – mogą powstać na skutek uszkodzenia macierzy paznokcia lub w wyniku niedobory cynku w organizmie.

 • Czarne cętki na paznokciach - Czarne zabarwienie jednego lub kilku paznokci może być skutkiem martwicy palców związanej z cukrzycą lub niedokrwieniem kończyn dolnych. Czarny kolor paznokcia może też mieć związek z czerniakiem złośliwym.

Nagłe ściemnienie włosów

Nagłe, nienaturalne ściemnienie włosów może świadczyć o zaburzeniach funkcjonowania pęcherzyka żółciowego lub zakłóceniach krążenia. Jeśli towarzyszy mu pojawienie się gęstego owłosienia w nietypowych miejscach u kobiet (na twarzy i klatce piersiowej) i nieregularność cyklu, istnieje duże prawdopodobieństwo hirsutyzmu, zaburzenia spowodowanego nadmiarem androgenów.

SKÓRA

Plamy na skórze

 • Białe plamy na skórze - Białe plamy (robią się różowe pod wpływem temperatury) umiejscowione najczęściej na plecach, brzuchu i ramionach to charakterystyczne objawy łupieżu pstrego lub innych zakażeń grzybiczych. Najczęściej występują u osób korzystających z solariów i kąpielisk publicznych. Miejscowe odbarwienia skóry, znajdujące się na grzbietach rąk, twarzy, szyi lub w okolicach narządów płciowych, może też być spowodowane schorzeniami autoimmunologicznymi (głównie bielactwem, chorobą Gravesa Basedowa i niedoczynnością).

 • Brązowe plamy na skórze - Zakładając, że plamy nie są skutkiem złej aplikacji samoopalacza, najprawdopodobniej wynikają z niegroźnej dolegliwości skóry zwanej melazmą. Przebarwienia o nieregularnym kształcie i barwie od jasnobrązowej do ciemnobrunatnej występują symetrycznie na czole policzkach lub nad górną wargą. Mogą towarzyszyć ciąży, ale najczęściej są reakcją na promienie UV, gdy stosujemy antykoncepcję hormonalną. Brązowe plamy mogą też świadczyć o zaburzeniach endokrynologicznych lub schorzeniach wątroby.

Małe żółte grudki pod skórą

Żółtawe zgrubienia, głównie wystepujące na powiekach, kolanach, łokciach i stopach to zgromadzony w skórze cholesterol, co świadczy o zbyt wysokim jego poziomie we krwi i może towarzyszyć miażdżycy oraz nadciśnieniu tętniczemu.

Drobne, niebolesne guzki o zabarwieniu brunatno-żółtym (rozsiane po całym ciele) mogą sygnalizować sarkoidozę – przewlekłą wielonarządową chorobę o nieznanej przyczynie.

Wysypki

Przyczyn wysypek jest mnóstwo i najczęściej występują na tle alergicznym. Należy jednak skonsultować się z lekarzem, gdy pojawia się:

 • Czerwona wysypka na pośladkach - Czerwona, swędząca wysypka lub pęcherzyki na pośladkach (czasem wystepują też na łokciach i kolanach) mogą sugerować celiakię, czyli zaburzenia trawienia i wchłaniania jelitowego wystepujących na skutek nietolerancji glutenu zawartego w zbożach.

 • Wysypka na jednej stronie tłowia lub twarzy – wysypka, która pokrywa tylko jedną stronę ciała i towarzyszy jej rwący ból jest najprawdopodobniej oznaką półpaśca, ostrej wirusowej choroby zakaźnej.

 • Purpurowe grudki – Jeśli ciemnoczerwonym lub pururowym grudkom towarzyszy wysoka gorączka, silny ból głowy, światłowstręt i sztywność karku, najprawdopodobniej cierpisz na zapalenie opon mózgowych.

Ku przestrodze

Podane powyżej potencjalne diagnozy nie mogą być traktowane jako pewne i ostateczne. Nie wyciągaj pochopnych wniosków i nie działaj na własną rękę jeśli zauważysz jakiekolwiek z tych objawów. Konsultacja lekarska jest zawsze najlepszym rozwiązaniem.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. danlab.pl

  Istotny przy pielęgancji własnego ciała jest sprzęt z którego korzystamy. Niestety zazwyczaj występuje bardzo silna korelacja między ceną produktu, a jego jakością. Biorąc pod uwage to, że życie mamy tylko jedno, a o jego jakości świadczyć będzie nasze zdrowie - to bardzo rozważnym jest zainwestować w odpowiedni sprzęt. Stąd jeżeli pracujemy z czymś, warto sięgać po najlepsze wyposażenie. Na przykład https://danlab.pl/suszarka-laboratoryjna/ już świadczy o znacznie wyższej jakości od swoich rynkowych odpowiedników w niższej cenie.