Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Odchudzanie chirurgiczne

Przy dużej otyłości (BMI powyżej 40), gdy nie pomagają już żadne diety i ćwiczenia, lekarze mogą zadecydować o wykonaniu operacji. Zobacz, jakim zabiegom odchudzającym możesz się poddać.

Metoda Mansona

Polega na podzieleniu żołądka na dwie części: mniejszą i większą, za pomocą tzw. stalperów. Po operacji pokarm trafia z przełyku do "mniejszego żołądka", którego pojemność wynosi jedynie 30 ml. Następnie wąskim przesmykiem przesuwa się do "większego żołądka", gdzie następuje trawienie. Dzięki małym rozmiarom pierwszej części żołądka nawet po zjedzeniu niewielkiej porcji pokarmu odczuwa się sytość. Operacja najczęściej wykonywana jest metodą laparoskopową.

Opaska na żołądek

Opaska dzieli żołądek na dwie nierówne części: malutką, tuż przed przełykiem i większą, do której prowadzi bardzo wąskie przejście. Celem tego zabiegu jest trwałe zmniejszenie ilości pokarmu zjadanego przez pacjenta. Po operacji następuje relatywnie szybka utrata wagi.

Założenie balonu BIB

Polega na wprowadzeniu przez przełyk rurki zakończonej pustym balonem silikonowym. Gdy balon znajdzie się w żołądku, wypełniany jest roztworem soli fizjologicznej. Taki balon wypełnia większą część żołądka, przez co można jeść tylko małe porcje.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość