Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Odchudzanie jeszcze trudniejsze

Odchudzanie okazuje się być jeszcze trudniejsze niż się dotychczas wydawało. Ograniczanie kalorii – nawet jeśli racjonalne – spowalnia metabolizm i na dłuższą metę uniemożliwia stałą redukcję wagi.

Najnowsze prace naukowe, w których badano reakcje organizmu na odchudzanie, przynoszą wnioski, które mogą zaniepokoić osoby ze sporą nadwagą – efekt redukcji kalorii nie utrzymuje się stale, co oznacza, że ciągła, stała utrata wagi przy niezmiennym ubytku energetycznym nie jest możliwa.

Do tej pory sądzono, że zmniejszenie wartości energetycznej posiłków o 500 kcal dziennie prowadzi do stałej utraty około 0,5 kg tygodniowo.

„Korzystaliśmy z tej formuły od dziesięcioleci, podczas gdy okazuje się, że to kompletnie niezgodne z prawdą” - mówi Kevin Hall z Amerykańskiego Instytutu Cukrzycy i Chorób Nerek. „Takie model nie uwzględnia procesów metabolicznych zachodzących w organizmie w momencie, gdy dokonujemy zmian w diecie. Redukcja kalorii spowalnia metabolizm” - dodaje Hall. Oznacza to, że w pewnym momencie organizm przestaje reagować na narzucone przez nas ograniczenia, nawet jeśli nie są one drastyczne.

Pozytywnym aspektem najnowszych badań jest natomiast wynikająca z nich aplikacja, która daje bardziej realistyczny obraz tego, czego możemy oczekiwać. The Body Weight Simulator to zaawansowany kalkulator, który oszacuje sugerowaną redukcję wartości energetycznej codziennego menu w stosunku do podejmowanej przez nas aktywności fizycznej. Aplikacja jest w języku angielskim i wciąż wymaga dopracowania, ale warto mieć takie narzędzie na podorędziu.

Boyd Swinburn, ekspert do spraw otyłości, wszystkim odchudzającym się zaleca cierpliwość i podsumowuje: „Odchudzanie to nie sprint, lecz bieg maratoński.”

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość