Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Odczyn VDRL

Kiła, niegdyś śmiertelna choroba weneryczna, teraz może być już tylko śmiertelna dla noworodków. Odczyn VDRL jest kluczowy we wczesnym stadium ciąży, ponieważ skutecznie diagnozuje kiłę i monitoruje jej przebieg podczas procesu leczenia.

Cel badania

Celem odczynu VDRL (Venereal Diseases Research Laboratory) jest zbadanie surowicy krwi pacjenta pod kątem występowania w niej przeciwciał, które świadczyłyby o przebytym zakażeniu kiłowym. Badanie przydaje się zarówno w diagnostyce surowicy jak i kontroli krwi, po potencjalnie udanej kuracji. Badanie serologiczne VDRL wykonuje się rutynowo u kobiet będących w początkowej fazie ciąży, następnie w 37 tygodniu, ze względu na ryzyko z jakim wiąże się kiła w tym okresie – przedwczesny poród, poronienie lub śmierć noworodka.

Podstawowe informacje

Badanie VDRL nie wymaga od pacjenta żadnego skierowania czy wcześniejszych dodatkowych badań, lecz pamiętać należy, aby podać lekarzowi czas kontaktu seksualnego z osobą, która podejrzewamy o zakażenie, a także jej dane osobowe. Po badaniu nie powinny wystąpić żadne powikłania, oprócz drobnego krwiaka w miejscu wkłucia igły.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość