Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Odma

Odma to termin określający obecność w jamach ciała, pod skórą lub w tkance łącznej między narządami, powietrza atmosferycznego lub innych gazów, które przedostają się wskutek procesu chorobowego (odma samoistna), urazu (odma urazowa) lub są wprowadzane w trakcie zabiegu medycznego w celach rozpoznawczych lub leczniczych (odma sztuczna).

W zależności od umiejscowienia gazów, wyróżnia się odmę opłucnową (duszność, suchy kaszel, ból w klatce piersiowej), otrzewnową, podskórną, śródczaszkową (uczucie przelewania się w głowie) i śródpiersiową (ból zamostkowy, sinica górnej połowy ciała, duszność).

Jeśli na skutek pęknięcia małego fragmentu tkanki płucnej, powietrze podczas wdechu przedostaje się z miąższu płucnego do jamy opłucnej, mówimy o odmie zastawkowej (wentylowej).

Nie wszystkie przypadki odmy wymagają inwazyjnego drenażu. W przypadku niewielkiej, niepowiększającej się odmy powietrze może wchłonąć się samo i zaleca się jedynie obserwację chorego.

Aleksandra Banasik

Tematy: odma opłucnowa

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość