Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Odmiedniczkowe zapalenie nerek

Odmiedniczkowe zapalenie nerek to ostra lub przewlekła choroba nerek, rozwijająca się wskutek zakażenia bakteryjnego (najczęściej pałeczką okrężnicyE. coli) i nierzadko będąca powikłaniem infekcji cewki moczowej lub pęcherza.

Najczęstsze objawy ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek to wysoka gorączka, dreszcze, bóle pleców w okolicach lędźwi, obecność krwi w moczu, częste parcie na pęcherz, ból i pieczenia przy oddawaniu moczu. W badaniu laboratoryjnym stwierdza się leukocyturię (obecność leukocytów w moczu).

Ryzyko zachorowania wzrasta u osób chorujących na kamicę nerkową i cukrzycę, a także u ciężarnych i osób często zmieniających partnerów seksualnych. Zakażenie może prowadzić do niewydolności nerek, co wiąże się z koniecznością zastosowania dializoterapii, a w ostateczności z przeszczepem nerki.

Standardowe postępowanie terapeutyczne w przypadku odmiedniczkowego zapalenia nerek nerek obejmuje antybiotykoterapię i przyjmowanie dużej ilości płynów w celu wypłukania bakterii z układu moczowego. Zaleca są także leki rozkurczowe, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. malgosia (Gość)

    ryzyka zachorowania wzrasta u osób chorujących na kamicę nerkową i cukrzycę, a także u ciężarnych i osób często zmieniających partnerów seksualnych. Zakażenie może prowadzić do niewydolności nerek, co wiąże się z koniecznością zastosowania dializoterapii, a w ostateczności z przeszczem tego organu.