Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Odra - objawy

Odra to choroba, którą można się zarazić przed bezpośredni kontakt z nosicielem, czyli drogą kropelkową na przykład podczas kichania. Osoba zakażona może roznosić wirusa na pięć dni przed pojawieniem się pierwszych objawów.

Chorobą można zarazić się również poprzez kontakt z moczem lub z wydzieliną z nosa i gardła nosiciela. Chory zaraża również do czterech dni po ustąpieniu symptomów. Odra pojawia się po dziesięciu, 14 dniach od kontaktu z chorym. Najczęściej na odrę chorują dzieci.

Chorobą można zarazić się również poprzez kontakt z moczem lub z wydzieliną z nosa i gardła nosiciela. Chory zaraża również do czterech dni po ustąpieniu symptomów. Odra pojawia się po dziesięciu, 14 dniach od kontaktu z chorym. Najczęściej na odrę chorują dzieci.

Objawy odry ciężko na początku rozpoznać. Diagnozuje się ją poprzez zaobserwowanie poważniejszych symptomów przeziębienia. Chory ma bardzo wysoką gorączkę, katar, zapalenia gardła i suchy świszczący kaszel. Oprócz tego, można stwierdzić zapalenie spojówek oraz nadwrażliwość oczu na światło. Zarażony może mieć skłonność do szybkiej irytacji, rozdrażnienia, braku humoru, wymiotów i nudności.

Najbardziej charakterystycznym objawem odry są małe białe krostki na błonie śluzowej w jamie ustnej, czyli plamki Kroplika. W początkowej fazie choroby wykwity pojawiają się głównie na dziąsłach i po wewnętrznej stronie policzków w pobliżu tylnych zębów, następnie wykwity pojawiają się w całej jamie ustnej.

Kolejnym objawem jest wysypka na skórze, przypominająca czerwone plamy z wypukłymi grudkami w środku. Na początku pojawia się za uszami, koło włosów, na szyi i twarzy, a potem na tułowiu, rękach i nogach. Plamy poszerzają się, stają się bardzo duże i w efekcie zlewają się. Krostki utrzymują się na ciele około pięciu dni, potem brązowieją i skóra zaczyna się złuszczać z ciała. Chory może podczas choroby stracić apetyt i krwawić z nosa.

Odra leczona jest głównie środkami przeciwgorączkowymi. Może ona prowadzić do powikłań i wtedy chorym podaje się antybiotyki. Ważne jest by podczas przechodzenia odry zażywać witaminę A, ponieważ stwierdzono, że osoby z jej niedoborem dużo ciężej przechodzą tę chorobę.

Jak zapobiegać?

Nie można w sposób rutynowy zapobiec odrze. Profilaktycznie stosuje się jednak szczepienia, które są bardzo skutecznym sposobem na ograniczenie zachorowań. Odporność na wirusa można nabyć (na całe życie) stosując szczepionkę kombinowaną, która chroni przed trzema chorobami: świnką, różyczką i odrą. Można zaszczepić się również wyłącznie na odrę i różyczkę. W niektórych przypadkach pierwsze szczepienie jest nieskuteczne, dlatego należy je powtórzyć.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość