Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Odwodnienie

Odwodnienie to zagrażający życiu stan, w którym procent wody w organizmie spada poniżej wartości niezbędnej do jego prawidłowego funkcjonowania. Śmierć z powodu nieleczonego odwodnienia wynoszącego 15% masy ciała następuje w ciągu ok. 3 dni.

Najczęstsze przyczyny odwodnienia to wymioty i biegunki, przyjmowanie niedostatecznej ilości płynów podczas gorączki lub w trakcie intensywnej aktywności fizycznej, stosowanie zbyt dużej ilości środków diuretycznych, diety bezsolnej i odwadniających używek, a także długotrwałe głodówki, przegrzanie organizmu i hiperglikemia.

Pierwsze objawy odwodnienia to suchość w ustach, bóle głowy, ciemnopomarańczowe zabarwienie moczu, tachykardia i nudności. Długotrwałe odwodnienie prowadzi kolejno do utraty siły, zaburzeń świadomości, drgawek i uszkodzenia organów wewnętrznych.

Leczenie opiera się na wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej. W zależności od stopnia odwodnienia, stosuje się zwykłe nawadnianie wodą, doustną terapię nawadniającą i dożylne infuzje elektrolitów. Zdarza się, że stan pacjenta wymaga monitorowania w warunkach oddziału intensywnej terapii.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość