Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ogólnopolska Kampania Profilaktyki Onkologicznej

"Co wiem o sobie? Co wiem o Tobie? Chcemy wygrać z rakiem" - pod tym hasłem, w piątek, została zainaugurowana przez prezydentową Marię Kaczyńską Ogólnopolska Kampania Profilaktyki Onkologicznej.

Głównym celem kampanii jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na to, jak ważną rolę w walce z chorobą nowotworową odgrywa jej wczesne wykrycie, a zatem badania profilaktyczne. Dzięki akcji, informacja o tym, że profilaktyka ratuje życie, ma dotrzeć do jak największego grona ludzi, nie tylko w dużych miastach, ale też w małych miasteczkach czy na wsiach. To bardzo ważne, gdyż według Światowej Organizacji Zdrowia, w ciągu najbliższych 15 lat liczba zachorowań na raka podwoi się.

Z szacunków wynika, że na nowotwór złośliwy zachoruje co czwarty Polak, a co piąty umrze z jego powodu. Onkolodzy są zgodni natomiast co do tego, że wczesne wykrycie raka umożliwia szybkie podjęcie terapii i zwiększa szanse pacjenta na wyleczenie lub wydłużenie życia.

Pani prezydentowa, podczas spotkania inaugurującego, zaapelowała, aby cytologia i mammografia, czyli dwa badania pozwalające wcześnie zdiagnozować nowotwory kobiece, zostały wpisane na listę badań obowiązkowych.

Ponadto zwrócono również uwagę, że powinniśmy być wyczuleni na objawy takie jak: krwiomocz, krwioplucie, krew w stolcu, krwawienie z dróg rodnych, zmiany na skórze lub błonach śluzowych, guzki w piersi, trudności w połykaniu, utrzymujące się ponad dwa tygodnie kaszel, chrypkę, gorączkę, powiększenie węzłów, niewyjaśnione chudnięcie i zmęczenie, ból o nieznanej przyczynie. Mogą być one przyczyną chorób nowotworowych. Po ich wystąpieniu, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Katarzyna (Gość)

    Sprawdźcie co wiecie o raku sutka http://www.menopauza.pl/zdrowie_2/rozpoznaj_chorobe/rak_sutka.html ja bardzo wielu rzeczy nie wiedziałam.