Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ogrodnictwo jak Prozak

Dziwi cię dziecięce umiłowanie błota i fakt, że sąsiedzi potrafią spędzać wiele godzin przekopując ogródek? Być może istnieje wyjaśnienie tych brudnych upodobań.

M. vaccae, bakteria tlenowa naturalnie występująca w glebie wykazuje działanie antydepresyjne. Mikrob pobudza wytwarzanie serotoniny i noradrenaliny w mózgu, tym samym podnosząc nastrój i obniżając poziom lęku, a jego zadziwiające działanie porównano nawet do skuteczności Prozaku. Co więcej, nie powoduje skutków ubocznych i można go z łatwością dawkować – po prostu wdychając zapach świeżej ziemi.

Antydepresyjne działanie bakterii M. vaccae odkryto zupełnie przypadkowo około dekady temu, gdy stworzone na jej bazie serum podano pacjentom cierpiącym na raka płuc z nadzieją na wzmocnienie ich odporności.

Zaobserwowano jednak, że chociaż nie zaszły znaczące zmiany w systemie immunologicznym, pacjenci twierdzili, że są szczęśliwsi i odczuwają mniej bólu. Badania przeprowadzone później na myszach potwierdziły, że M. vaccae zwiększa produkcję serotoniny, a nawet pobudza rozwój neuronów.

Obecnie prowadzone są badania mające na celu opracowanie szczepionki, która mogłaby znaleźć zastosowanie w terapii astmy alergicznej, depresji, gruźlicy, raka i różnego rodzaju chorób skórnych.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość