Oil pulling - nietypowy detoks
Szorujemy, nitkujemy i stosujemy płyny o sile wodospadu, ale niektórzy w higienie jamy ustnej posuwają się jeszcze dalej. Renesans przeżywa właśnie ajurwedyczna metoda zwana Gandusha, a w anglojęzycznym świecie znana jako oil pulling.
Dbałość o higienę jamy ustnej przekłada się nie tylko na śnieżnobiały uśmiech i świeży oddech. Nie będzie przesadą jeśli stwierdzimy, że mnóstwo chorób ma początek właśnie w ustach, gdzie resztki pokarmowe tworzą pożywkę dla patogennych bakterii, które obciążają układ immunologiczny. Stany zapalne przyzębia mogą nawet upośledzać pracę serca i utrudniać zajście w ciążę.
Czym jest oil pulling?
Oil pulling to znana już tysiące lat temu czynność higieniczna polegająca na płukaniu ust olejem sezamowym w celach detoksykacyjnych.
„Olej pochłania resztki pokarmowe i obumarłe komórki znajdujące się w jamie ustnej, usuwając jednocześnie toksyczne dla organizmu bakterie” - tłumaczy Scott Gerson, dyrektor National Institute of Ayurvedic Medicine.
Oczywiste korzyści płynące z olejowej praktyki to bielsze zęby, mocniejsze, niekrwawiące dziąsła i gładka, lepiej odżywiona skóra. Zwolennicy metody przypisują jej jednak znacznie szersze działanie. Wiele osób twierdzi, że oil pulling łagodzi problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, migreny, bóle stawów, a nawet przewlekłe zmęczenie.
Dr Gerson zaznacza jednak, że nie istnieją żadne dowody naukowe, które potwierdzałyby te historie. Potwierdza natomiast, że płukanie ust olejem wzmacnia dziąsła, zapobiega próchnicy i łagodzi stany zapalne stawu skroniowo-żuchwowego. Spróbujcie sami i odkryjcie, jak Gandusha działa w waszym przypadku.
Jak to robić?
W medycynie ajurwedyjskiej stosuje się olej sezamowy, ale równie dobry efekt osiągniemy w przypadku oleju kokosowego, który ma znacznie łagodniejszy smak. Najlepiej, by płukanie odbywało się codziennie zaraz po przebudzeniu, na pusty żołądek. Szczoteczką usuwamy z języka biały nalot, który jest efektem wyrzucenia przez organizm toksyn w czasie snu, przepłukujemy usta wodą i rozpoczynamy zabieg z użyciem 1 łyżki stołowej oleju.
Płukanie powinno trwać nie krócej niż 20 minut – idealnie pół godziny. Ciecz należy cały czas utrzymywać w ruchu, przecedzając ją jak najczęściej przez zęby. Zużyty olej wypluwamy (powinien być mętny i zabarwiony na biało), a następnie myjemy zęby.
Jeśli stosujesz pulling w ciągu dnia, nie rób tego po posiłku. Odczekaj około 3 godzin aż organizm zakończy trawienie.
zgłoś treść posta