Oleje i oliwy
Który tłuszcz wybrać do smażenia, a który do sałatek? A którą oliwę wybrać, by była najwyższej jakości? Dziś rozszyfrowujemy skład i nazwy olejów i oliw.
Oleje są zdrowe pod warunkiem, że wybierzesz odpowiedni rodzaj do smażenia i do spożywania na surowo. Podstawowa różnica tkwi w proporcji kwasów tłuszczowych - jednonieasyconych i wielonienasyconych. Różnica ta tkwi w budowie chemicznej.
Do smażenia najlepsze będą oleje z przewagą kwasów jednonienasyconych nad wielonienasyconymi, choć do spożycia na surowo też je można wykorzystać. Dlaczego do smażenia? Pod wpływem wysokiej temperatury tłuszcze się utleniają, wytwarzając związki niekorzystne dla zdrowia. Jednonienasycone kwasy tłuszczowe są na utlenianie mniej podatne, niż wielonienasycone. Najbardziej odporna na utlenianie jest oliwa z oliwek.
Do spożywania na surowo, w sałatkach, najlepsze są oleje z przewagą kwasów wielonienasyconych nad jednonienasyconymi.
Jaki do smażenia?
- rzepakowy
- oliwa z oliwek (oliwa vergine)
Do spożywania na surowo
- oliwa extra virgin i olive oil
- sezamowy
- słonecznikowy
- sojowy
- kukurydziany
Olio d'oliva extra virgin- naturalna oliwa z pierwszego tłoczenia, wytwarzana w pierwszej dobie po zbiorze oliwek. Ma najwyższą jakość, ale jest też najdroższa. Powinno się ją spożywać na surowo. Może być lekko mętna i z osadem. Często pakowana jest w ciemne szkło, aby nie utleniać się pod wpływem słońca.
Olio d'oliva vergine- naturalna oliwa z oliwek z drugiego i trzeciego tłoczenia.
Olio d'oliva- jest to mieszanka oliwy naturalnej i rafinowanej.
Pamiętaj!
Kupując olej lub oliwę z oliwek, wybieraj produkt tłoczony na zimno. Taki jest najzdrowszy!
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta
zgłoś treść posta