Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Onycholiza

Onycholiza to choroba paznokcia, polegająca na samoistnym odwarstwianiu się płytki paznokciowej od łożyska i zbieraniu się w powstałej przestrzeni powietrza, co skutkuje zmianą zabarwienia paznokcia na kolor biały.

Zmiany postępują zwykle od wolnego brzegu lub boku paznokcia, który w zależności od przyczyn i powikłań choroby może przybierać również barwę szarą, żółtą, brązową, a nawet czarną. Powierzchnia płytki dotkniętej onycholizą pozostaje niezmieniona.

Przyczyny onycholizy są różnorodne, od urazów mechanicznych i częstej styczności z wilgocią, detergentami lub substancjami toksycznymi (benzyna, zmywacze do farb), po ciążę, niektóre leki oraz liczne choroby skórne (łuszczyca, twardzina, AZS) i ogólnoustrojowe (nadczynność tarczycy, cukrzyca, szpiczak mnogi).

Stosuje się leczenie objawowe (unikanie czynników nasilających zmiany), zgodne z rozpoznaniem ewentualnej choroby podstawowej. Czasami konieczne jest chirurgiczne usunięcie płytki paznokciowej, a w przypadku wtórnych zakażeń grzybiczych, silna antybiotykoterapia.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość