Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Opodatkowany cukier?

Zdarza wam się czasem mieć tak nieodpartą ochotę na coś słodkiego, że bylibyście gotowi zapłacić za to podwójnie? Być może będziecie mieli okazję przetestować swoją wolę.

Wnioski płynące z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Kalifornijskim sugerują, że cukier jest tak szkodliwy dla zdrowia, jak tytoń i alkohol. Autorzy badania twierdzą, że powinien być traktowany identycznie, a co za tym idzie, opodatkowany.

Podatek dotyczyłby wszelkiego rodzaju żywności, do której dodany jest cukier, czyli między innymi soków, płatków śniadaniowych, słodyczy, itd. Jednocześnie, naukowcy mówią o potrzebie wprowadzenia ograniczeń wiekowych, tak jak w przypadku alkoholu i papierosów.

Pomysł nie jest oczywiście nowy. Od jakiegoś czasu debatuje się nad zasadnością opodatkowania słodkich napojów gazowanych. Po raz pierwszy jednak zaproponowano działania, które dotyczyłyby tak obszernej grupy produktów. Nietrudno się domyślić, że są dalekie od idealnych, w związku z czym wywołują spore kontrowersje.

Podnoszenie jakości życia społeczeństw i prewencja chorób cywilizacyjnych to piękna idea, ale cukier to nie jedyny sprawca otyłości, cukrzycy i szeregu innych chorób związanych z niezbilansowaną dietą.

Co myślicie o takim podatku? Niedorzeczny czy wręcz przeciwnie, dużo bardziej zasadny niż tuzin innych, które codziennie płacimy?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

  1. Heron (Gość)

    A co tam, opodatkowac!