Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Osteopenia

Osteopenia to stan, w którym dochodzi do niepatologicznego zmniejszenia gęstości kości w odniesieniu do norm dla płci i wieku (wskaźnik T-Score mieszczący się w przedziale -1.0 do -2.5).

Osteopenia nie wiąże się z utratą zdolności prawidłowej mineralizacji i nie musi prowadzić do osteoporozy, choć niektóre źródła traktują schorzenie jako etap przedosteoporozowy. Sygnałem ostrzegawczym mogą być początkowo lekkie, z czasem nasilające się bóle krzyża i zmiana sylwetki.

Za nieznaczne zmniejszenie masy tkanek kostnych może odpowiadać niedostatek hormonów płciowych, problemy z przyswajaniem wapnia, długotrwałe przyjmowanie glikokortykoidów i nieaktywny tryb życia.

Badania wykazały, że korzyści płynące z zastosowania terapii farmakologicznej w przypadku osteopenii są marginalne. Dla zdrowia kości zbawienny jest ruch na świeżym powietrzu, unikanie używek oraz dieta obfitująca w magnez, witaminę C, D i K.

Aleksandra Banasik

Tematy: osteoporoza, zdrowe kości, wapń, densytometria

12 produktów, które niszczą
tłuszcz na brzuchu, a ty chudniesz!
Ebook: 12 produktów, które niszczą tłuszcz na brzuchu

Odkryj potrawy dzięki którym schudniesz! Pobierz ebook z opisem tych magicznych produktów i praktycznymi przepisami kulinarnymi z ich zastosowaniem.

Pobierz dzisiaj za darmo:

Wysyłając ten formularz akceptujesz Regulamin serwisu. Nie sprzedajemy i nie przekazujemy informacji o naszych użytkownikach podmiotom trzecim.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość