Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ostrożnie z kadzidełkami

Z badań przeprowadzonych w Tajwanie wynika, że regularne palenie kadzidełka może zwiększać ryzyko rozwinięcia się astmy u niektórych dzieci.

Dzieci wychowujące się w domach, w których palenie kadzidełka jest codziennym rytuałem są zdecydowanie bardziej narażone na rozwinięcie się astmy. Naukowcy wyjaśniają, że ma to związek z brakiem występującego tylko u niektórych osób genu GSTT1.

W badaniu wzięło udział 3,800 dzieci w wieku gimnazjalnym.

Wśród uczestników, którzy mieli regularny kontakt z dymem kadzidełka, 36% wykazało większe ryzyko rozwinięcia się astmy.

U 64% dzieci zaobserwowano większe skłonności do świszczącego oddechu w trakcie wysiłku fizycznego.

Około 48% uczestników nie posiadało kopii genu GSTT1, wariantu, który chroni komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Ta grupa dzieci wykazała o 43% większe zagrożenie astmą niż grupa badanych z przynajmniej jedną kopią takiego genu.

Dr Yungling Leo Lee z Narodowego Uniwersytetu Tajwańskiego w Tajpej podkreśla, że otrzymane wyniki nie są póki co wiarygodne i nie wiadomo, czy odnoszą się do innych krajów. Osoby postronne twierdza, że zwiększona podatność na choroby układu oddechowego może mieć związek ze składem i rodzajem kadzidełka. Niemniej jednak, eksperci zalecają ostrożność i nieużywanie kadzidełek w obecności dzieci.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość