Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Ostrzegawczy test cukrzycowy

Eksperci wierzą, że na podstawie prostego badania krwi będą w stanie przewidzieć ryzyko rozwinięcia się cukrzycy typy II nawet dziesięć lat przed pojawieniem się pierwszych symptomów.

Obserwując poziomy pięciu aminokwasów we krwi, amerykańscy naukowcy byli w stanie poprawnie zidentyfikować osoby, u których w późniejszym czasie rozwinęła się cukrzyca typu II. Harwardzki zespół ma nadzieje na opracowanie prostego testu, który umożliwiałby szerokie działanie profilaktyczne i zapobiegał nieodwracalnym komplikacjom.

Dr Victoria King, która przewodzi badaniom prowadzonym przez Diabetes UK wyjaśnia, że wczesne wykrycie choroby i efektywne działania są kluczowe w zapobieganiu takim konsekwencjom jak utrata wzroku, choroby serca, dysfunkcje nerek czy amputacje. Identyfikowanie osób zagrożonych tym typem cukrzycy jest zatem niezwykle istotne.

Cukrzyca typu II jest chorobą cywilizacyjną, która u źródeł ma siedzący trybem życia człowieka i jego nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Stanowi aż 90% wszystkich przypadków cukrzycy i dotyczy najczęściej osób z nadwagą i otyłych, które chorują nawet do 4 razy częściej niż osoby szczupłe.

Wczesne wykrycie skłonności do tego typu schorzenia daje nam odpowiednio dużo czasu na działania prewencyjne. Utrzymanie zdrowej wagi i zbilansowanej diety w wielu przypadkach zapobiega pojawieniu się symptomów.

Na test trzeba jednak poczekać, ale nigdy nie jest ani za wcześnie ani za późno, by zacząć myśleć o przyszłości. Czy macie wystarczającą świadomość ryzyka i sposobów zapobiegania cukrzycy?

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość