Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Oszukać komara

W USA zidentyfikowano substancje, które ingerują w zdolność komarów do wykrywania człowieka. To obietnica najnowszej generacji preparatów ochronnych i pułapek na uciążliwych krwiopijców.

W poszukiwaniu kolejnego żywiciela, samice komarów korzystają z dwutlenku węgla zawartego w wydychanym powietrzu. Potrafią wykryć nawet najdrobniejsze zmiany w koncentracji gazu i trafić jak po sznurku do człowieka.

Ta wiedza już od jakiegoś czasu jest wykorzystywana do produkcji pułapek emitujących CO2. Takie urządzenia wymagają jednak użycia suchego lodu i cylindrów gazowych dlatego rzadko są stosowane w krajach rozwijających się. A właśnie tam ukąszenia bardzo często niosą za sobą ogromne ryzyko. Dlatego naukowcy postawili sobie za cel opracowanie substancji, która w pewnym sensie pomiesza insektom zmysły.

I tak też się stało. Na Uniwersytecie Kalifornijskim w Riverside testowano przeróżne chemikalia na 3 gatunkach komarów, które co roku są źródłem infekcji u 0,5 miliarda osób i powodem śmierci milionów:

  • Anopheles gambiae (przenoszące malarię);
  • Culex quinquefasciatus (przenoszące filariozy i Gorączkę Zachodniego Nilu); oraz
  • Aedes aegypti (przenoszące dengę i żółtą febrę).

Naukowcom udało się zidentyfikować trzy grupy substancji, które zaburzają pracę receptorów, pozwalających komarom na wykrywanie zmian stężenia dwutlenku węgla. Jedna z nich imituje CO2, druga uniemożliwia insektowi wykrycie gazu, a dzięki trzeciej, komarowi wydaje się, że jest otoczony chmurą dwutlenku węgla i przez to nie jest w stanie zdecydować, w którą stronę lecieć, by znaleźć swoją kolejną ofiarę.

Profesor Anandasankar Ray twierdzi, że substancje te mogą stanowić bazę najnowszej generacji preparatów do zwalczania komarów. Kluczowe jest jednak pytanie, czy są bezpieczne i rzeczywiście mogą chronić człowieka. Wiemy, że komary inaczej reagują na dwutlenek węgla emitowany przez pułapki, a inaczej na człowieka, który wydziela złożoną miksturę wielu atrakcyjnych dla komara zapachów, ciepła i wilgoci, a także dostarcza bodźców wzrokowych. Dlatego konieczne są dalsze badania, a my póki co musimy polegać na dostępnych na rynku środkach i innych sprawdzonych metodach.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość