Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Otyłość brzuszna

Otyłość brzuszna, zwana również trzewną lub wisceralną, to schorzenie wynikające z odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha i wewnątrz jamy brzusznej.

Najczęściej występuje u mężczyzn i zwykle jest efektem nieprawidłowej diety (głównie dostarczania organizmowi nadmiernych ilości tłuszczów prostych i pustych kalorii) w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej. Choroba może mieć również podłoże genetyczne lub hormonalne i oprócz zmiany stylu życia, wymaga kompleksowego leczenia pod okiem specjalisty.

Pierwszy stopień otyłości wisceralnej diagnozuje się na podstawie pomiarów obwodu pasa (wartość powyżej 94cm u mężczyzn i 80 cm u kobiet). Stosuje się również wskaźnik WHR, który wyraża stosunek obwodu talii do obwodu bioder (o otyłości brzusznej świadczy wskaźnik większy lub równy 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn).

Leczenie otyłości brzusznej należy rozpocząć od właściwego rozpoznania przyczyn. Jeśli problem wynika z nieodpowiedniego trybu życia, zwykle wystarczy wprowadzenie zbilansowanej diety odchudzającej i regularnych ćwiczeń aerobowych.

Jeśli natomiast otyłość w okolicach brzucha wynika z innych schorzeń, w pierwszej kolejności należy zając się leczeniem zaburzeń źródłowych. Nieleczona otyłość brzuszna grozi powikłaniami w postaci nadciśnienia, cukrzycy, chorób układu krążenia i zwyrodnień stawów.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość