Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Otyłość to już choroba?

Według Amerykańskiego Towarzystwa Medycznego, otyłość nie jest już tylko czynnikiem ryzyka sprzyjającym rozwojowi poważnych schorzeń, lecz sama w sobie stanowi chorobę, wymagającą agresywnego leczenia i szeroko zakrojonych działań profilaktycznych.

Chociaż wkroczyliśmy dopiero w drugą dekadę XXI wieku, z medycznego punktu widzenia okres ten już został okrzyknięty stuleciem chorób przewlekłych. W wieku XX zdołaliśmy pokonać wiele chorób zakaźnych i opracowaliśmy skuteczne szczepionki; kolejny okres w dziejach świata rozpoczął się od epidemii otyłości i cukrzycy. I choć mogą się one wydawać mniejszym złem niż szarżujące drobnoustroje, w rzeczywistości stanowią zagrożenie na miarę armagedonu.

Mimo ogromnych kosztów, jakie ponoszą Stany Zjednoczone na rzecz służby zdrowia, przewiduje się, że średnia długość życia będzie spadać. Epidemia otyłości rozwija się w takim tempie, że przy utrzymaniu obecnego trendu, do 2050 roku wszyscy Amerykanie będą mieli problemy z wagą (obecnie otyła jest 1 na 3 osoby). I jeśli wydaje nam się, że ten problem nas samych nie dotyczy, dla otrzeźwienia wystarczy zerknąć na statystyki. Już ponad 20% Polaków jest otyłych (nie mówimy o nadwadze!), a polskie dzieci są w czołówce niechlubnego rankingu najbardziej otyłych maluchów w Europie.

Właśnie dlatego wiele osób za kluczową uznaje decyzję American Medical Association (AMA), największego towarzystwa medycznego w USA, by oficjalnie uznać otyłość za chorobę. „Nie możemy wciąż naiwnie wierzyć, że edukacja wystarczy. Otyłości trzeba zapobiegać i agresywnie ją leczyć” – mówi dr Mitchell Roslin z Lenox Hill Hospital w Nowym Jorku.

Jak można się domyślać, sprawa wywołała niemałe kontrowersje. Krytycy decyzji AMA zauważają, że choroba z definicji jest stanem patologicznym, który uniemożliwia organizmowi prawidłowe funkcjonowanie, a przecież istnieją przykłady na to, że osoba otyła może być zupełnie zdrowa. Wyrażono stanowczy sprzeciw wobec sytuacji, w której ogromna grupa Amerykanów zostałaby uznana za chorą.

Przy okazji po raz kolejny skrytykowano body mass index, najczęściej wykorzystywany wyznacznik zdrowej wagi (BMI błędnym wyznacznikiem zdrowej wagi). Stosowany wzór nie pozwala na określenie procentowej zawartości tłuszczu w organizmie, przez co staje się zupełnie bezużyteczny w przypadku sportowców, których BMI może wskazywać na nadwagę ze względu na dużą muskulaturę (przy niewielkiej zawartości tkanki tłuszczowej).

Wiele osób (o ile nie większość) sądzi, że otyłość jest kwestią osobistego wyboru i braku samokontroli. Ci, których problem pozornie nie dotyczy, w większości są zdania, że odwracanie skutków niezdrowej diety i niechęci do aktywności fizycznej nie jest obowiązkiem społeczeństwa i nie powinno być finansowane z budżetu państwa. Należy jednak zastanowić się nad jedną rzeczą: jeśli coś staje się tak powszechne, czy jest możliwe, że to właśnie obecny system sprzyja otyłości?

Zwolennicy decyzji AMA podkreślają, że zmiana w klasyfikacji problemu pomoże ograniczyć piętnowanie osób otyłych, poprzez zwrócenie uwagi na fakt, że utrzymanie prawidłowej wagi nie zawsze jest kwestią samokontroli. To również krok w przód na drodze do lepszych efektów i większej dostępności specjalistycznych metod leczenia otyłości, które obecnie tylko w niewielkim stopniu są refundowane.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. ZgubicSiebie

  zgadzam sie ze otylosc to choroba. i trzeba zaczac z tym walczyc. dlaczego tworza sie same fast foody a knajoki ze zdrowym zywieniem na miescie to raczej zadkosc a jesli juz to ceny sa wyrwane z kosmosu?

 2. Sabinaaa

  Tak otyłość to zdecydowanie choroba która przede wszystkim prowadzi do wielu powikłań a nawet może prowadzić do śmierci, dlatego trzeba z nią bezwzględnie walczyć.

 3. Crizeth (Gość)

  Nie wszystkie cuowdne specyfiki są antidotum na nadwagę. Najważniejsza rzeczą jest poznanie i zroumienie swojego organizmu i dobranie do jego potrzeb odpowiedniej kuracji . Kurs pomoże poznac organizm i jego potrzeby )

 4. Praktyk (Gość)

  Otyłość to nie jest choroba, tylko widoczny objaw różnych chorób, prowadzący do innych chorób. Walka z otyłością będzie zawsze leczeniem objawów, a trzeba wyleczyć przyczyny.