Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Owulacja - objawy

Owulacja występuje zazwyczaj w okolicach 14. dnia cyklu – o ile ten trwa 28 dni. Trudności zaczynają się, gdy cykle są nieregularne. Zamiast łamać głowę obliczając dni płodne, warto zacząć obserwować swoje ciało, które daje jasne objawy owulacji.

Zanim w ciele kobiety nastąpi jajeczkowanie, muszą zajść odpowiednie zmiany. W okresie płodnym bowiem, w organizmie występuje wysoki poziom estrogenów. Tuż po jajeczkowaniu jego ilość w organizmie kobiety maleje, a wzrasta poziom progesteronu. Działanie obydwu hormonów różni się od siebie. Dzięki temu, można zaobserwować konkretne objawy owulacji. Jakie?

Podwyższona temperatura ciała

Nie chodzi tu jednak o wzrost temperatury wedle standardu – 36,6 st. C. Każda kobieta ma indywidualną temperaturę ciała, dlatego należy ją mierzyć regularnie, by zauważyć różnicę – wzrost lub spadek. Jak wyglądają wahania temperaturowe w trakcie całego cyklu? Tuż po miesiączce temperatura jest najniższa i taka utrzymuje się aż do owulacji. Podczas jajeczkowania temperatura ciała jest najwyższa – różnica powinna wynosić przynajmniej 0,2 st. C. Podwyższona ciepłota ciała utrzymuje się aż do miesiączki.

Co jednak jeśli temperatura ciała w trakcie miesiąca nie zmienia się w opisany sposób?

 • Zmiany w funkcjonowaniu organizmu. Czasami temperatura ciała ulega zachwianiu chociażby w wyniku przeziębienia czy zwiększonego wysiłku fizycznego.
 • Źle funkcjonująca gospodarka hormonalna. Jeśli długotrwałe pomiary wykażą brak różnic w temperaturze ciała, może to oznaczać np. brak występowania owulacji. W takiej sytuacji koniecznie zgłoś się do swojego ginekologa. Być może niezbędna będzie chociażby kuracja hormonalna.

Metoda sprawdzania temperatury ciała nie sprawdza się chociażby po nieprzespanej nocy (jesteś wtedy przemęczona), a także w okresie karmienia piersią.

Zmiany śluzu szyjki macicy

Są kobiety, u których śluz występuje tylko w dni płodne i kilka dni przed nimi. U innych śluz występuje przez cały cykl miesięczny. Teoria wedle której, gdy jest mokro - jest płodnie, a gdy sucho – niepłodnie, nie zawsze jest więc prawdziwa. Śluz w dniach płodnych jest przejrzysty, szklisty o lepkiej, ciągnącej się konsystencji – podobnej do surowego białka kurzego. Śluz umożliwiający płodność daje uczucie większej wilgotności niż śluz w pozostałe dni. Dodatkowo często zawiera domieszkę krwi, która może potwierdzać wystąpienie jajeczkowania. Śluz z takimi cechami nazywany jest śluzem o wysokiej płodności. To dlatego, że jest on najlepszym środowiskiem do przetrwania plemników – mogą być one dużo bardziej ruchliwe i mają szansę na dłuższe przeżycie w organizmie kobiety.

Zmiany elastyczności szyjki macicy

Tuż po miesiączce szyjka macicy jest twarda i nisko ułożona. Im bliżej owulacji, tym bardziej dostosowuje się do momentu zapłodnienia – robi się bardziej miękka, podwyższa się i rozszerza. Wszystko to ma ułatwić plemnikom przedostanie się do macicy i zapłodnienie komórki jajowej. Zaraz po owulacji szyjka znowu twardnieje i pozostaje taka do kolejnego jajeczkowania. Zmiany w elastyczności szyjki można sprawdzić samodzielnie – wkładając do pochwy dwa palce (środkowy i wskazujący).

Oprócz tych trzech podstawowych objawów owulacji, występują też dodatkowe objawy. Nie pojawiają się one jednak w każdym cyklu i nie u wszystkich kobiet. Warto je jednak znać, by wspomóc swoją obserwację dni płodnych.

 • Plamienie okołoowulacyjne. Jest wywołane nagłym spadkiem estrogenów (ich szczytowa ilość w organizmie występuje tuż przed jajeczkowaniem). Plamienia da się zauważyć na bieliźnie i czasami konieczne jest użycie wkładek higienicznych.
 • Ból owulacyjny. Jest spowodowany drażnieniem trzewnej przez płyn wydzielany z pęcherzyków Graafa. Ból w dolnej części podbrzusza pojawia się przed jajeczkowaniem i trwa do dwóch dni. Jest to charakterystyczne kłucie w dole brzucha, czasami występuje też napięcie i uczucie twardości brzucha.
 • Twardnienie i ból piersi. Na skutek wysokiego poziomu estrogenów w okresie jajeczkowania piersi stają się dużo wrażliwsze i obrzmiałe.
Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość

 1. candy (Gość)

  Ja zawsze miałam problemy z określeniem dnia owulacji...mam nieregularne cykle...Czy jest jakiś sposób, zeby móc to określić?

 2. do candy (Gość)

  Spróbuj może mikroskop owulacyjny. U mnie sprawdziła się afrodyta. Tania a dobra.