Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Oznaki porodu

Boisz się, że nagle zaczniesz rodzić - na ulicy czy w sklepie? Nie martw się – są sposoby na to, by ostatni miesiąc ciąży nie był bezustannym siedzeniem jak na szpilkach. Warto znać prawdziwe objawy porodu, by nie mylić ich z dolegliwościami 9. miesiąca ciąży.

Twój organizm zacznie przygotowania do porodu już na 3 – 4 tygodnie przed rozwiązaniem. Gdy pojawią się pewne objawy, nie panikuj – to nie oznacza, że urodzisz przedwcześnie. By pozostać spokojną, warto poznać kod organizmu przyszłej mamy.

3 – 4 tygodnie przed porodem

 • Brzuszek jest niżej. Dno macicy obniża się już w 36. tygodniu ciąży. Jak to rozpoznać? Będziesz czuła mniejszy ucisk na żołądek, ale większy na pęcherz. Przez to, możesz też odczuwać większe niż zwykle parcie na pęcherz, możesz też lekko „popuszczać” mocz podczas kichania. Przez to, że dziecko powoli ustawia się w miednicy, możesz mieć czasami wrażenie, jakby mogło nagle z ciebie „wypaść”.

 • Rozwarcie. Podczas badania, ginekolog stwierdza rozwarcie na jeden palec (u pierworódki), albo na dwa palce (u kobiety, która już rodziła dzieci). W ten sposób, twoja pochwa powoli przygotowuje się do porodu.

 • Pierwsze skurcze. To na razie te przepowiadające, tzw. skurcze Braxtona - Hicksa, które są znacznie lżejsze od tych „właściwych”. Później, około 38. tygodnia skurcze zaczną się nasilać. Uwaga! Początkowe skurcze są nieregularne. Aby mieć pewność, że to nie są skurcze przedporodowe, przejdź się, zmień pozycję siedzenia. Wczesne skurcze wówczas ustępują, skurcze przedporodowe nie.

Kilka dni przed porodem

 • Bolą cię plecy i uda. Oprócz tego, może cię boleć brzuch, w podobny sposób, jak przed miesiączką. Wszystko dlatego, że dziecko układa się w macicy, a głowa malucha ustawiona w stronę kanału rodnego naciska na nerwy.
 • Wypada czop śluzowy. Czyli pewnego rodzaju „korek” chroniący podczas ciąży szyjkę macicy. U jednych kobiet wypada on na kilka dni przed porodem, u innych na dzień przed porodem. Jeżeli nie masz regularnych skurczów, nie musisz jeszcze jechać do szpitala. Lepiej jednak skontaktuj się telefonicznie ze swoim lekarzem.
 • Dziwny nastrój. Na dzień, dwa przed porodem możesz czuć się podenerwowana, przestraszona i na zmianę – pełna energii i wyczerpana. W tym pierwszym wypadku, powstrzymaj się przed nadmierną aktywnością – lepiej nie tracić sił przed porodem.
 • Ogromny apetyt. Najchętniej zjadłabyś konia z kopytami? Twój organizm zbiera energię na wysiłek, który go czeka.
 • Dziecko mniej kopie. Niedługo przed porodem maluszek może się uspokoić, głównie dlatego, że w ciasnym kanale rodnym ma mniej miejsca na ruszanie kończynami.

Kiedy należy wyruszać do szpitala?

 • Skurcze są regularne. Powtarzają się najpierw co 10 – 15 min., a później stają się częstsze. Pamiętaj! Skurcze tuż przed porodem nie ustępują, nawet jeśli zmienisz pozycję, czy trochę się poruszasz. Pierwsze skurcze są krótkie – trwają 15–30 sekund, ale stopniowo stają się coraz dłuższe (od pół do półtorej minuty).

 • Odeszły wody płodowe. To najważniejszy objaw porodu – nawet jeśli nie odczuwasz skurczów. Czasami wody odchodzą jeszcze przed rozpoczęciem skurczów, wtedy jednak powoli się sączą. Jeśli najpierw wystąpiły skurcze, wody najprawdopodobniej „chlusną” z ciebie dużym strumieniem. Nie zastanawiaj się – jedź do szpitala!

 • Krwawienie. Nie powinno być silne, możesz zaobserwować tylko lekkie podplamianie. Jeśli jednak będziesz krwawiła intensywnie – lepiej zadzwoń po karetkę.

Ile będziesz rodzić?

To jest kwestia indywidualna. Z reguły jednak, kobiety, które nigdy wcześniej nie rodziły mają dużo dłuższy poród – trwa on od 8 do 12 godzin. Rodzące kolejne dzieci mają dużo łatwiej – ich poród trwa zazwyczaj od 4 do 8 godzin. Nie przerażaj się jednak tak długim okresem – w szpitalu będzie jeszcze sporo do zrobienia.

Najpierw w izbie przyjęć zostaniesz zarejestrowana, później czekają cię badania. Położna lub lekarz zbadają rozwarcie szyjki i etap porodu. Być może odeślą cię do domu – jeśli alarm był fałszywy. Gdy naprawdę już rodzisz, być może zostaniesz poddana badaniu KTG (dzięki niemu zostaną sprawdzone czynności serca dziecka i skurcze macicy). Później czeka cię golenie i lewatywa (przydatna, by w trakcie porodu nie wypróżnić się). Spokojnie jednak- jeśli nie chcesz, możesz odmówić obydwu tych czynności.

Poród przed i po terminie

Zdarza się, że dziecko przychodzi na świat dwa tygodnie przed wyznaczonym terminem lub do dwóch tygodni po nim. Nie jest to jednak uznawane za poród przedwczesny ani za spóźniony. Jeżeli od obliczonego przez lekarza terminu minął tydzień, a objawy porodu nie pojawiają się, zgłoś się do lekarza prowadzącego ciążę. Co wtedy?

1.Konieczne będzie częste monitorowanie płodu – będziesz musiała codziennie przychodzić do przychodni przyszpitalnej lub zostaniesz przyjęta na oddział.

2.Po dwóch tygodniach od wyznaczonego terminu lekarz powinien zrobić ci test oksytocynowy, jeśli uzna, że należy wywołać ciążę. Dzięki temu testowi ocenia się wydolność łożyska.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość