Rozmiar tekstu: pomniejsz tekst resetuj tekst powiększ tekst drukuj

Padaczka - objawy

Padaczka to choroba, którą określa się jako zespół oznak towarzyszących dolegliwościom układu nerwowego.

Objawy przy padaczce wywoływane są zbyt częstymi wyładowaniami neuronów i związane są ze złym pobudzeniem w mózgu. Napady padaczkowe powtarzają się z różną częstotliwością i można je stwierdzić przeprowadzając badanie EEG. Jednorazowy napad może oznaczać padaczkę, jednak nie trwającą przewlekle. U niektórych chorych stwierdzono tylko jeden atak w życiu, który nigdy się nie powtórzył.

Napady padaczkowe bardzo często różnią się od siebie. Wszystkie z nich polegają na wystąpieniu objawów somatycznych. Duże napady toniczno-kloniczne powodują utratę przytomności, napięcie wszystkich mięśni oraz upadek. Często chory odgina głowę do tyłu i nie oddycha, wtedy narasta sinica. Do innych klasycznych objawów można dołączyć również ślinotok czy wygięcie ciała w łuk. Poza częstymi objawami można spotkać się z nietypowymi, jak na przykład: drżenie kącików ust czy kciuka oraz mrowienie pewnych części ciała. Po pierwszych objawach ciało poddane jest drgawkom kończyn. Wtedy chory może przygryźć sobie język lub oddać mocz. Kiedy napad ustępuje (po około trzech minutach) chory zaczyna oddychać i powoli odzyskuje przytomność, zwykle nie pamiętając co się stało. Przez kilka minut osoba po ataku może być senna, czuć zimno lub mieć podwyższony puls.

Małe napady padaczkowe to krótkie poczucie nieświadomości. Chory może natychmiastowo przerwać wykonywaną czynność, „wyłączyć się” i nie kontaktować ze światem zewnętrznym. Po chwili zastoju chory powraca do czynności często nie zdając sobie sprawy z tego, że był w pewien sposób nieprzytomny. U dzieci, które mają od sześciu do dziewięciu lat często występują napady z wyłączeniem świadomości na kilka sekund, którym mogą towarzyszyć ruchy głową czy mruganie powieką. Rodzice często nie zauważają powagi takich objawów, ponieważ dzieci w tym wieku często zamyślają się, a takie ataki trwają krótko.

Istnieją również napady miokloniczne, w których to występują szybkie skurcze mięśni w wybranych partiach mięśniowych. Często tym napadom towarzyszy utrata przytomności. Napady padaczkowe często bywają mieszane, czyli mogą w nich występować różne warianty kliniczne. Nierzadko występują one u najmłodszych przy zespole Westa czy Doose.

Około pierwszego roku życia u dzieci mogą pojawić się szczególne objawy padaczki, tak zwane napady skłonów (zespół Westa). Polegają one na zgięciu się dziecka i podciągnięciu nóżek do siebie lub wykonywaniu skłonu głowy do klatki piersiowej. Takie napady są krótkie i mogą występować kilka razy dziennie.

Komentarze
Dodaj komentarz

Odpowiadasz jako: Gość